banner200
banner222
02 Mart 2016 Çarşamba 10:40
Saray'dan hükümete sert tepki
banner188
banner213
banner230


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin, "Anayasa Mahkemesi'nin kararını kabul etmek durumunda değilim, saygı da duymuyorum." sözlerini değerlendirmişti. Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımız, AYM'nin kararıyla ilgili kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur." demişti.

AKP 24. Dönem Konya Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Numan Kurtulmuş'a ve sözcüsü olduğu hükümete Twitter üzerinden cevap verdi. Akış'ın cevabı şöyle:
"TC Cumhurbaşkanı; anayasamıza göre 'devletin ve hükümetin' başıdır ve Anayasa'nın uygulanmasını gözetir. (Md.104). AYM son kararında; 148. maddeye aykırı bir biçimde yerel mahkeme yerine geçerek karar vermiş, tabii hakim ilkesini ihlal etmiştir. Cumhurbaşkanımızın, AYM kararını eleştirmesi, 'kişisel konumlanma' değil; 'devletin ve hükümetin başı' sıfatıyla bir açıklamadır. AYM'nin hukuk ihlali yapmaması için yapılacak bir düzenleme; hükümetin tasarrufunda değildir. Düzenlemeyi yapacak olan yasamadır, TBMM'dir."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.03.2016 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol