banner200
banner222
09 Şubat 2016 Salı 20:00
Sancar'ın adının sokağa adı verilmesi davalık oldu
banner188
banner213
banner230

Vural, başvurusunda, Abdullah Cevdet’in Türk düşünürü ve siyasetçisi, tarihinde önemli bir yeri olduğu, bu kişinin manen incitilmemesi gerektiğine işaret etti. Vural, yasada Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne verilen yetkinin, yeni sokaklara isim vermekle sınırlı olduğu, var olan sokak isimlerini değiştirmekle ilgili bir yetki verilmediğini kaydetti. Vural, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Hukuk devletinde hiçbir makam ve mercinin kendisine verdiği yetkiyi, kendisinin ya da bir başkasının çıkarı doğrultusunda veya bir siyasal amaca yönelik olarak kullanması mümkün değildir. Kamu gücü kullanılarak yapılan bir işlemin hukukiliği ve geçerliliği; bu işlemi ancak kamu yararını sağlamak ve kamu hizmetini devamlı, düzenli, süratli ve verimli bir şekilde yerine getirmek üzere yapılmış olması halinde mümkündür.

Dava konusu idari işlemin yukarıda ayrıntısı ile belirtildiği gibi, Anayasa ve yasalarımıza aykırılığı yanında idari işlemin unsurları yani yetki, sebep, konu ve maksat yönünden de hukuka aykırı olduğu ortadadır. Bu nedenle de idari işlemin iptali bir zorunluluktur.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 20:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol