banner200
banner222
17 Şubat 2017 Cuma 11:40
Sahra Çölü’ndeki nükleer deneyler için Fransa’dan tazminat talebi
banner188
banner213
banner230


Sputnik'te yer alan habere göre, Sahra Çölü'nde 1960 yılında gerçekleşen patlamaların yasallığının soruşturulması ile ilgili konuşan avukat Fatima al Zahra bin Brahim, Fransız siyasetçilerin Cezayirli mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda suç işlediklerini itiraf ettiklerini söyledi.

TAZMİNAT ÖDEME ÇAĞRISI

Cezayirli askeri uzman Albay Muhammed Halfawi, Sputnik'e yaptığı açıklamada Fransa'nın nükleer ve kimyasal deneyleri gerçekleştirdiğini itiraf ettiğini, ancak olayın mağdurlarına tazminat ödemeyi kabul etmediğini anlattı. Halfawi, "Bu kişilerle birlikte aktif bir şekilde Fransa'ya, o patlamaların kurbanı olan kişilerin ailelerine ve deneyler sonucunda zarar görenlere tazminat ödemesi için çağrıda bulunuyoruz" dedi.

'BOMBANIN GÜCÜNÜ HESAPLAYAMADILAR'

Cezayirli uzman, "Deneylerin nasıl yapıldığını anlatan belgeseller mevcut. Bu filmlerde o zamanlar Fransızların patlamanın kuvveti hakkında tam bilgiye sahip olmadıkları anlaşılıyor. Filmde generallerin, bombanın gücü yaptıkları hesapların çok üzerinde olduğu için deneyin yapıldığı yeri uçaklarla hızlı bir şekilde terk ettikleri görülüyor" diye sözlerine devam etti.

Cezayirlilerin uzun süredir bu mücadeleyi sürdürdüklerini söyleyen Halfawi, "Yalnızca siyasi itiraf yeterli değil. Ölen ve sakatlananların aileleri aramızda yaşıyor. Nükleer reaksiyonlar milyonlarca yıl devam edecek. Fransa bu kişilerin haklarını tanımalı" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2017 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol