banner200
banner222
14 Ekim 2016 Cuma 06:00
Sabancı’dan fırsat eşitliğine destek
banner188
banner213
banner230

Sabancı Vakfı, Hibe Programları kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarını İstanbul’da “Ekim Zamanı Deneyim Paylaşım” toplantısında buluşturdu. Sabancı Center’da düzenlenen toplantıda, 2015-2016 döneminde Sabancı Vakfı’ndan hibe alan 8 sivil toplum kuruluşu deneyimlerini paylaştı.

Hibe Programları kapsamında Sabancı Vakfı’nın maddi desteğinin yanı sıra bilgi ve tecrübe desteğini de alan sivil toplum kuruluşları (STK), yeni öykülere ilham vermek üzere, Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirdikleri kadın, genç ve engelli projelerinin öykülerini paylaştı. Sabancı Vakfı’nın 11 yılda 126 projeye verdiği hibe tutarı 12.5 milyon TL’yi aştı.

Vakıf, Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) projeler kapsamında yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 38.7 milyon kadın, 12.8 milyon genç, 8.5 milyon engelli var, ayrıca kadınlar “Engelli Kadın”, “Genç Kadın” ya da “Engelli Genç” oldukları için iki kez ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

Güç etkin çalışmadır

Desteklenen projelerin hikâyeleri Ekim Zamanı- Deneyim Paylaşım Toplantısı’nda üç oturum halinde gerçekleştirilen panelde anlatıldı. Şirin Payzın’ın sunuculuğunu yaptığı programın açılış konuşmasını yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Güç para değildir, güç etkin çalışmadır” dedi. Sabancı sözlerine şöyle devam etti: “Ekim ayı ekme ayı, tohumun toprakla buluştuğu aydır. Sabancı vakfı olarak bu topraklardan kazandığımızı bu toprağın insanlarına harcıyoruz. Güç para değildir, güç etkin çalışmadır. Etkin çalışan sivil toplum demokrasi için, ülkenin geleceği için çok önemlidir. 2006’dan bugüne 126 projeye destek verdik 700 bin insanın hayatını değiştirdik.”

Çocuk gelin olmasın

Erken yaşta evliliklerin zararları konusunda esnafla çalışmanın önemini vurgulayan Yaşam, Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Gülmay Gümüşhan, “Erken yaşta evliliklerle ilgili üç yıllık çalışmamız var. Kuaförleri toplayarak bir çalıştay düzenledik ve çalıştayın sonucunda 18 yaş altı çocukların gelin başlarını yapmayacaklarına dair söz aldık” dedi.

           Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.10.2016 06:00
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol