banner200
banner235
banner225
29 Nisan 2016 Cuma 11:40
Rusya'dan savaş sinyali: İsveç NATO'ya katılırsa harekete geçeriz
banner188
banner213
banner230

Lavrov NATO’nun Kuzey Avrupa’da genişlemesine ilişkin görüşlerini açıklarken ‘‘Kuzeyde tarafsız komşu ülkelerin olması bir olgu, Kuzey Atlantik Paktı’na üye ülkelerin olması bir başka olgudur. Eğer İsveç NATO’ya katılmaya karar verirse sırf bu yüzden İsveç’in bize saldıracağını düşünmüyoruz. Ancak bu durumda İsveç’in mevcut altyapısı NATO’nun denetimi altına girecektir. Bu durumda sınırın diğer tarafında Rusya’yı tehdit olarak gören askeri-politik bir paktın karşısında kuzey sınırlarımızda gerekli askeri teknik önlemleri almamız doğaldır’’ diye konuştu.

Lavrov Rusya’nın NATO ile olan ilişkilerine değinirken de ‘‘Rusya askeri çatışma ortamının artması istemiyor. Fakat Rusya’nın sınırlarına doğru genişleyen NATO’ dur. Biz NATO’nun doğuya doğru genişlemesi konusunda sürekli uyardık. Her ülkenin kendi güvenliği ile ilgili kararlar alması doğaldır. Ama eğer bir askeri yapı Rusya’nın sınırlarına yaklaşıyorsa tabii ki bizde gerekli askeri teknik önlemleri alacağız’’ dedi.

Baltık ülkeleri Rusya’ya minnettarlık göstermediler

Baltık ülkelerinin durumuna da değinen Lavrov ‘‘Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra Baltık ülkeleri halk oylamalarını yaparak Rusya’dan ayrıldılar. Hiç kimse onları tehdit etmedi. Baltık ülkelerini şiddet yoluyla tutmak için bir girişimde bulunulmadı. Ama Baltık ülkeleri onların hiç bir şiddet olmadan ayrılmalarını sağlayan Rusya’ya minnettarlık göstermediler. Aksine Sovyetlerin onlara şiddet uyguladığını, kullandığını, sömürdüğünü konuşmaya başladılar. Bazıları niçin olduğunu anlamadığım 185 milyar dolarlık fatura çıkardılar. Oralarda endüstriler kurduğumuz, ekonomilerini güçlendirdiğimiz, kişi başı yatırımların Sovyet Cumhuriyetlerinden çok daha fazla olduğu için mi? ‘’ diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol