banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Şubat 2016 Çarşamba 14:00
Rusya'dan Putin tişörtüne tepki: "Vatanseverliğini sahada gösterseydi tişörtle değil"

Rusya’da, Lokomotif Moskova’nın Avrupa Ligi’nde dün akşam Fenerbahçe deplasmanında aldığı 2 - 0’lık mağlubiyet değil, Rus futbolcu Dmitri Tarasov’un Putinli tişörtü tartışılıyor.

Maç sonrası formasını çıkaran Tarasov, bu hareketi ile Rusya'da sempati değil antipati topladı.
Kadıköy’deki maç bittikten sonra futbolcular soyunma odalarına giderken, Lokomotif Moskovalı Dmitri Tarasov formasını çıkardı ve altında Putin’in üniformalı fotoğrafı ile “En nazik başkan” sloganının Rusça yazılı olduğu tişörtle yürüdü. Ancak sayıları 50’yi bulan Lokomotif Moskova taraftarlarının tam tersinde olan ve polis kontrolü altında olduklarından bu tişörtü göremediler.

"VATANSEVERLİK Mİ PROVASYON MU?
Tişört tartışması, ajansların geçtiği fotoğrafın internete düşmesi ve sosyal medyada yaygın olarak konuşulmasıyla başladı.
Türkiye ile Rusya ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde, centilmence tamamlanan maçın ardından ortaya Putinli tişörtün çıkması farklı tepkiler yarattı.
Rusya gazetelerde konu ön plana çıkarılırken, ülkenin önde gelen spor sitelerinden Championat.Ru, konuyu “Vatanseverlik mi, provokasyon mu?” başlığı ile tartışmaya açtı.
Rusya’da özellikle Kırım’ın ilhakı sonrasında çok popüler olan bu tişörtü sahada giyen Tarasov’un UEFA’dan ağır ceza alabileceği de bildiriliyor.

UEFA: "KURAL İHLALİ VAR. 10 MAÇ CEZA"
UEFA’dan bir kaynak Rus R-Sport ajansına, "Ortada disiplin kurallarının ihlali ve açık bir provokasyon var. 10 maça kadar ceza gelebilir. Bu olaya izin verdiği için kulüp de cezalandırılabilir” dedi.
Tarasov ise eleştirilere, "Putin benim başkanım, ona saygı duyuyorum ve her yerde destekliyorum" karşılığını verdi.
Bu arada Championat.ru sitesi, bir anket düzenleyip okurlarına Tarasov’un tavrını onaylayıp onaylamadıklarını sordu.
Bu sabah 1800'e yakın kişinin oy verdiği son sonuçlara göre yüzde 42'lik kitle "Futbol siyaset değildir" diyerek, yüzde 31 ise "Yenilgiden sonra bu yapılmaz" diyerek Putinli tişörtü yanlış buldu. Doğru bulanların oranı yüzde 27'de kaldı.

"EĞER GOL ATSAYDI..."
Championat.ru için maçı İstanbul'da tribünden izleyen ve her şeyin barışçı bir ortamda yaşandığını yazan Mihail Tyapkov, Tarasov'un hareketini eleştirirken, "Neyse ki tişört gösterisini çok az kimse fark etti. Eğer Tarasov gol atsaydı ve tişörtü o zaman gösterseydi her şeyin nasıl bitebileceğini düşünmek bile korkunç olurdu" diye yazdı.

"VATANSEVERLİĞİ SAHADA GÖSTERMEK LAZIMDI TİŞÖRT İLE DEĞİL"
Tarasov'un tişörtüne bir tepki de Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski'nin Duma milletvekili oğlu İgor Lebedev'den geldi.
Lebedev Twitter'da "Tarasov! Vatanseverliği sahada göstermek lazımdı tişörtte değil. Türklere karşı 3-0 zafer: İşte bu gerçek vatanseverlik göstergesi olurdu" diye yazdı.
Aynı zamanda Rusya Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi olan Lebedev, bu olaydan sonra UEFA'dan ceza geleceğini belirterek alaycı bir üslupla Tarasov'a "Kulübe, taraftarlara ve kendisine verdiği bu hediye için" teşekkür etti.
Sosyal medyada yer alan bazı yorumlar ise şöyleydi:

“Yenilerek kendiniz rezil oldunuz, bir de bu işe Putin’i neden katıyorsunuz?”

“Kazanıp da bunu yapsaydı anlardık ama yenilgiden sonra olmadı”

“Kendi stiliyle utanç ve PR... Hangi ülke için orada olduğunu saha kanıtlamak lazımdı. SSCB’nin futbolcuları Lenin tişörtüyle sahaya çıkmadı ama kazandılar.”

“Akılsızca bir hareket. Siyaseti futbola katmamak lazım”.

 Öte yandan Genç futbolcu maçtan önce yaptığı açıklamada taraftarları sakin olmaya çağırmış ve "Biz futbol oynamaya gidiyoruz, halkla ya da tribünle savaşmaya değil" demişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.02.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177