banner200
banner235
banner225
25 Şubat 2016 Perşembe 17:00
Rusya'dan Erdoğan'a yanıt: Saçmalık
banner188
banner213
banner230


RİA Novosti haber ajansının sorularını yanıtlayan Bogdanov, Erdoğan'ın Suriye'de 'PYD ve YPG'nin ateşkes kapsamı dışında tutulması gerektiği' yönündeki açıklamasına dair bir soru üzerine "Bu tam bir saçmalık.” yorumunu yaptı.

‘ATEŞKESE KATILMAYANLARI ABD'YLE BİRLİKTE BOMBALAYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM’

Bogdanov, Sputnik ajansına yer alan açıklamasında bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarının, Suriye'de ateşkesin El Nusra'yı kapsamaması halinde kendilerinin de ateşkese katılmayacaklarını açıklamalarına dair bir soruya yanıt olarak ise "Demek ki (onları) bombalayacağız. Ateşkese katılmayanları ABD'yle birlikte bombalayacağımızı düşünüyorum. Bu, ortak bildirimizde yazıyor.” yanıtını verdi.

'SURİYE'DE HANGİ GRUPLARA HAVA SALDIRISI DÜZENLENMEYECEĞİNİ ABD'YLE BİRLİKTE BELİRLEYECEĞİZ'

Bogdanov ayrıca, Suriye'de 27 Şubat'tan itibaren hangi silahlı gruplara karşı hava saldırısı düzenlenmeyeceğini ABD ile birlikte belirleyeceklerini anlattı: "Suriye'de savaşan tüm grupların 26 Şubat öğlene kadar ateşkese bağlı kalacaklarını bize ve ABD'li partnerlerimize bildirmeleri gerekiyor. Bunun ardından Rus ve Amerikalı askerleri yetkililer, bu grupların yerlerini haritalar üzerinde birlikte belirleyecek. Bu gruplara karşı ne Rus hava kuvvetleri ne de ABD öncülüğündeki koalisyon saldırı düzenlemeyecek."

‘SURİYE’DE ATEŞKES PLANININ ALTERNATİFLERİNİ GÖRÜŞMÜYORUZ’

Bogdanov, Valday Kulübü'nün düzenlediği bir konferanstaki konuşmasında ise "ABD'nin de aralarında olduğu bazı Batılı partnerlerimizin, ortada bir 'B Planı'nın olduğunu söylemeleri bizi endişelendiriyor. Biz bu plana dair ne bir şey biliyoruz ne de böyle alternatif planlar hakkında görüşmeler yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

'HAKİKAT ANINA YANİ ATEŞKESE CİDDİ ANLAMDA YAKLAŞTIK'

Bogdanov şu vurguyu yaptı: "Nitekim şu anda (Suriye'de) hakikat anına, yani ateşkese ciddi anlamda yaklaştık. O nedenle yapılması gereken, üzerinde anlaşmaya varılan ateşkesin hayata geçmesine odaklanmak."
Daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu haftasonu başlaması planlanan ateşkesin işe yaramaması halinde Suriye'nin bölüneceği bir 'B Planına' geçilebileceğini söylemişti.
Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan ise "Ülkemizin toprak bütünlüğünü korumaya kararlıyız.” açıklaması gelmişti.
‘BU ADIMLAR SURİYE KRİZİNİ DERİNLEŞTİRİYOR’
Öte yandan Bogdanov, Suriye-Türkiye sınırında tampon bölge oluşturulması ya da Suriye'ye kara operasyonu için bloklar kurulmasına yönelik girişimlerin 'endişe verici' olduğunu söyledi ve "Bu adımlar Suriye krizini derinleştiriyor.” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.02.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol