banner200
banner222
21 Şubat 2016 Pazar 21:20
Rusya’da iki trafik cezasına sınır dışı
banner188
banner213
banner230

BBC Türkçe'nin habrine göre, Rusya’da milyonlarca dolar yatırım yapmış olabilirsiniz, eviniz, hatta Rus eşiniz olabilir, 20 yıldır yasal olarak Rusya’da yaşayan bir yabancı olabilirsiniz.

Örneğin, önce arabanızı engellilere ayrılan yere park etmekten, sonra da yasak alanda sigara içmekten iki idari ceza yerseniz, Rusya kapısının beş yıllığına yüzünüze kapatılmasına hazır olun.
Yabancıları Rusya’da şu günlerde en fazla tedirgin eden, yaşanan ekonomik kriz, bürokrasi, vize ve çalışma izni sorunları değil. 2013’te yürürlüğe giren ve bir hayli sıkı uygulanan yeni yabancılar yasası.
2015 rakamlarına göre ülkeye beş yıllığına giriş yasağı konulan yabancıların sayısı 1 milyon 200 bini aşmış durumda. Bunların önemli bir bölümünün, en çok tartışma konusu olan “iki idari ceza” uygulamasından kaynaklandığı söyleniyor.


İlgili yasa maddesi, “Üç yıl içinde iki ya da daha fazla idari ceza alan yabancı ülke vatandaşının Rusya’ya girişi üç yıl yasaklanabilir” diyor. Cezanın ödenmiş olması, yasağı engellemiyor.
Hukukçular yasada üç yılda iki ceza dense de, uygulamada “bir yıl içinde iki ceza” alanların da ülkeye sokulmadığını vurguluyor.


"Araba kullanmayın, otobüse binin"


Moskova’da 20 yıldan uzun süredir yaşayan ve özellikle Türk vatandaşlarına hizmet veren avukat Ender Karataş, "Bu işin şakası yok" diyor:


"bence ya arabanızı bir Rus vatandaşının veya şirketinizin adına yapıp kullanın, ya da en iyi bu kritik dönemde hiç riske girmeden metro, taksi, otobüs kullanın"
Moskova’da artık hemen her caddeye yerleştirilen kameralarla hız ihlalleri bilgisayar ile saptanıp kayıtlara geçtiği için, pek çok yabancı kesilen cezalardan haberdar olmadan "acı sürprizle" havaalanında karşılaşabiliyor.


The Moscow Times gazetesinin eski yayıncısı, Hollanda vatandaşı, 20 yıllık Moskovalı Maxine Maters bunlardan biri.
Şubat 2014’te Londra ziyareti sonrası evine dönerken gerekçe gösterilmeden Moskova’ya sokulmayan Maters, işin peşini bırakmamış ve Federal Göçmen Servisi’ni mahkemeye vermişti.
Mahkemede Maters’in iki kez trafik cezası aldığı, bu nedenle girişinin yasaklandığı açıklandı.
İtiraz sonunda kontrol edilen kayıtlarda sadece bir cezaya rastlanınca, Maters hakkındaki giriş yasağı kaldırıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.02.2016 21:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol