banner200
banner222
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:00
Rusya: Türkiye için doğalgazda indirim gündemde değil
banner188
banner213
banner230

Gazprom'un Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için Türkiye ile müzakerelere başladığını belirten Novak, bu proje karşılığında doğalgaz fiyatında indirim yapılmasının gündemde olmadığını ifade etti.

  ‘TÜRK AKIMI'NIN İLK KOLU 2019'DA TAMAMLANABİLİR'

Rusya'nın bugün itibarıyla Türk Akımı'nın inşasına devam etme konusunda çalışmalara başlayacağını kaydeden Novak, "Türk Akımı'nın birinci kolu  2019 yılının ikinci yarısına kadar tamamlanabilir" dedi

'İKİNCİ KOL İÇİN AB'DEN GARANTİ ALMALIYIZ'

Hattın ikinci kolunun inşası için AB'den garanti alınması gerektiğini vurgulayan Rus bakan, "Eğer AB'den garanti alınmazsa, sadece tek bir kolun inşası söz konusu olabilir" diye konuştu.

'TÜRKİYE, İZİN SÜRECİNİ HIZLANDIRACAK'

Öte yandan, Rusya'nın Türk Akımı'nın altyapısına ilişkin yol haritasını hazırlayıp Ankara'ya teslim ettiğini bildiren Novak, Türkiye'nin ise projeyle ilgili izinlerin çıkması için süreçleri hızlandıracağını, Türk heyetinden bu konuda teyit aldıklarını aktardı.

TÜRK AKIMI İÇİN ÇALIŞMA GRUBU KURACAĞIZ'

Novak, Türk Akımı projesinin gerçekleştirilmesi için bugünkü görüşmeler sonucunda çalışma grubu kurma kararı aldıklarını da bildirdi.

'CHARTER SEFERLERİNİN BAŞLATILMASI İÇİN İLAVE ÇALIŞMA GEREKİYOR’

Rusya Enerji Bakanı, Türkiye'yle charter seferleri hakkında da açıklama yaptı. Charter seferlerinin yeniden başlatılması konusunda siyasi karar alındığını aktaran Novak, "Ancak kararın hayata geçirilmesi için vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanması konusunda ilave çalışma yapılması gerekiyor" diye konuştu.

(Kaynak: Sputnik)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol