banner200
banner222
09 Ekim 2016 Pazar 23:00
Roman Neustadter: Cinsel yönelimler aşağılama öğesi olmamalı
banner188
banner213
banner230

Almanya'nın Berlin kentinde gerçekleştirilen Futbol Onur Haftası, 8 Ekim Cumartesi günü yapılan iki eş zamanlı oturumla tamamlanırken, oturumun sürpriz katılımcılarından birisi de Fenerbahçe 'nin Rus oyuncusu Roman Neustadter 'di.

Neustadter, oturumlara eşi Mona ile birlikte katılırken Gazete Duvar 'dan Volkan Ağır 'a açıklamalarda bulundu.

"BEN DE BİRÇOK KEZ AYRIMCILIĞA UĞRADIM..."

Futbol Taraftarı Homofobiye Karşı (Fussball Fans Gegen Homophobie) oluşumunun ev sahipliğini yaptığı organizasyonda Avrupa Futbol Taraftarları Birliği öncülüğünde yapılan 'Kadın ve Futbol' konulu oturuma katılma sebebini anlatan Neustadter, "Ben de kariyerim boyunca ayrımcılığa uğradım. Bana çok kez 'yumuşak-kırık' (Almanca olarak; Schwuchtel) diye seslendiler ve artık yetti. Ben de sonrasında internette artık bu konudan çok sıkıldığıma dair bir paylaşımda bulundum. Yıl olmuş 2016, cinsel yönelimler aşağılama öğesi olmamalı. Artık herkese eşit davranılmalı. Bu yüzden bu etkinliği destekliyorum." diye konuştu.

Neustadter, organizasyona Avrustralya, Rusya, İsveç ve Türkiye'den de katılımların olmasından etkilendiğini belirtirken, futbolda yaşanan ayrımcılık konusunda herkesin farklı bakış açılarının olmasını ise ilgi çekici bulduğunu söyledi.

Kadın ve Futbol ve konulu oturumda kadınlar hakkında önyargıların konuşulduğundan da bahseden başarılı oyuncu, "Bu konuda bir sürü klişe var: Kadınlar futbol anlamaz, çok zayıflar, fiziksel yeterlilikleri yok... Ama kadınlar da 90 dakika futbol oynuyor. Bu yüzzden artık bu klişeleri bir kenara bırakmamız gerek. Artık kadın futbolunun da erkek futbolu gibi değerlendirilmesi gerek." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİLER İÇİN TURNUVA DÜZENLEYEBİLİRİM"

Neustadter, geçen sene Schalke forması giyerken kulübüyle mülteciler için birçok projede yer aldığından ve futbol turnuvası düzenlediklerinden de bahsederken, "Mültecilerin tüm problemlerini bir an olsun unutup mutlu olmalarını istediğim için böyle şeyler yaptım. Onlarla nasıl çalışılabileceği konusunda bilgim var. Belki gelecekte Türkiye'de de, ülkeeye alışma sürecimi tamamladıktan sonra mülteciler için futbol turnuvaları düzenleyebilirim." dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.10.2016 23:00
Anahtar Kelimeler:
FutbolSporHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol