banner200
banner222
01 Nisan 2016 Cuma 23:00
Rıza Sarraf, kefalet ödemekten vazgeçti, iş birliği yapacak
banner188
banner213
banner230

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, ABD’de açılan Rıza Sarraf davasının savcısı Preet Bharara, önce “kirli politikacılar hapse atılmalı” dedi, ardından da Sarraf’ın kefalet hakkından vazgeçtiğini, Miami’den New York’a götürülerek, davaya burada bakılacağını açıkladı.

Savcı, Rıza Sarraf’nın kefalet hakkından vazgeçtiğine ilişkin belgeyi de yine twitter hesabından paylaştı. Bu durumda, 4 Nisan’da Miami’de yapılması planlanan kefalet davası olmayacak. Sarraf polis gözetiminde New York’a götürülecek

Rıza Sarraf'ı tutuklatan savcı öyle bir şey yazdı ki


İŞBİRLİĞİNİN İLK ADIMI OLARAK YORUMLANDI


Sarraf’ın kefalet hakkından vazgeçmesi, Amerikan adaleti ile “işbirliği” yapacağının ilk işareti olarak yorumlandı. Amerikan Adalet sisteminde, sanıklar Savcı ile işbirliği yapmaları halinde, cezalarının indirilmesi söz konusu olabiliyor.

Rıza Sarraf için, Savcı Preet Bharara’nın yazdığı ön iddianamede dört ayrı suçlamadan toplamda 75 yıl hapis cezası isteniyordu. Sarraf’ın, suçlamaları kabul edip, “işbirlikçilerini” açıklaması halinde, cezasının indirilmesi sözkonusu olabilecek. Bu durumda, Sarraf’ın mahkemeye bile çıkarılmaması söz konusu.

Ancak Sarraf’ın verebileceği bilgiler eşliğinde de, Savcı Bharara’nın açtığı dava, genişletilp, derinleştirilebilecek.

SAVCIDAN “KİRLİ SİYASETÇİLER” TWİTİ


Savcı Bharara’nın, Rıza Sarraf'a ilişkin yeni gelişmeyi açıklamadan sadece yarım saat önce attığı bir başka twit de dikkat çekti.

Bharara,  Sarraf’ın kefalet başvurusundan vazgeçtiğini açıklamadan sadece yarım saat önce, “kirli politikacıların hapse atılması” konusunda bir mesaj paylaşmıştı.

Savcı, 2013 yılında yaptığı, o dönem yargıladığı Amerikalı siyasetçilere ilişkin bir konuşmanın metnini eklediği twitinde, “kirli politikacıları hapse atmak gerekli, ancak yeterli değil. Bu hala doğru” ifadesini kullanmıştı.

Rıza Sarraf ABD ile anlaşmak için mi gitti?

Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.04.2016 23:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol