banner200
banner235
banner225
10 Nisan 2016 Pazar 00:00
Rıza Sarraf ABD’ye İran pasaportuyla mı girdi?
banner188
banner213
banner230

İran ve Türkiye’deki yolsuzluk skandallarının odağında olan ve ABD’de tutuklanan Rıza Sarraf hakkında Amerikalı yetkililerin hazırladığı iddianamede isminin Türkçe pasaportunda olduğu tahmin edilen Rıza Sarraf değil de Reza Zarrab olarak geçmesi, İran pasaportuyla ABD’ye girdiği yönündeki spekülasyonu artırdı. Sarraf’ın Florida’da yakalanışını gösteren “mugshot” yani “sabıka fotoğrafında” da Reza Zarrab yazıyordu.

ABD yönetimi, Butan, Küba, Kuzey Kore gibi ülkelerin yanısıra İran ile de zanlı ya da suçluluların iadesi (extradition) adına herhangi bir anlaşmaya sahip değil. Bir başka ifadeyle İran’ın elinde ABD’ye sığınmış olan Zarrab’ı ABD’den istemesini sağlayacam bir hukuki anlaşma yok. Oysa ABD ile Türkiye arasında 7 Haziran 1979’da yapılmış böyle bir anlaşma var.

Sarraf’ın, ABD’ye girerken İran pasaportunu kullandığı şüphesi artarken, Türkiye’ye iade edilmemek için mi İran pasaportunu kullandığı merak ediliyor.

New York’a nakil

Sarraf’ı tutuklatan Savcı Bharara’nın ofisi, İranlı işadamının ABD’ye girerken hangi pasaportunu kullandığı sorusuna yorum yapmak istemedi. Bharara’nın ofisinden alınan bilgilere göre, New York’a taşınmaya hazırlanan Sarraf’ı, Florida’dan New York’a “US Marshalls” yani Amerikan kolluk kuvvetleri taşıyacak. Nakil tarihi, kolluk kuvvetlerinin hazırlığına göre belinlenecek. 7 Nisan itibariyla Sarraf’ın New York’a ne zaman varacağına dair tarih belirlenmiş değildi. Bharara’nın ofisinden özel olarak telefonla yapılan açıklamada, Flonida’da kefalet talebinden vazgeçen Sarraf’ın New York’ta kefalet isteyebileceği veya savcı ile anlaşma yoluna gidebileceği, bunun henüz İranlı işadamı ve avukatları tarafından kendilerine bildirilmediği aktarıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.04.2016 00:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol