banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:20
Rio'daki büyük yolsuzluk, tutuklama getirdi

Rio'da kaldığı otele düzenlenen operasyonla gözaltına alına 71 yaşındaki İrlandalı yönetici, Avrupa Olimpiyat Komiteleri ve İrlanda Olimpiyat Komitesi başkanlığını da yürütüyordu. Hickey'in bu iki görevinden de soruşturmalar bitene kadar geçici olarak istifa ettiği öğrenildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi İletişim Direktörü Mark Adams, gelişmeler üzerine yaptığı basın toplantısında, "Bu aşamada sadece şeffaflık bekliyoruz. Polis soruşturması sürüyor, bu nedenle dilerseniz ne olacağını bekleyip görelim" açıklamasında bulundu.

İrlanda adına ayrılan biletleri karaborsada satmak iddiasıyla tutuklanan Hickey'in yanında başka bir İrlandalı Kevin James Mallon, 5 Agustos'ta aynı suçtan tutuklanmıştı. Mallon, Londra 2012 ve Soçi 2014 Kış Olimpiyatlarının biletlerinin satış hakkını elinde bulunduran THG Sports'un başkanlığı görevini yürütüyordu.

Brezilya polisi İngiliz futbol kulübü Ipswich Town Başkanı Marcus Evans, İngiltere vatandaşı Martin Studd, İrlanda vatandaşı David Patrick Gilmore ve Hollanda vatandaşı Maarten van Os hakkında da arama emri çıkarttı.

ÜÇ MİLYON DOLARLIK YOLSUZLUK

Brezilya polisi toplamda 781 biletin karaborsada değerlerinin çok üzerinde satıldığını açıkladı. Rio de Janeiro polisi yolsuzlukla mücadele masası şefi Ricardo Barbosa, biletlerin gerçek değerinin otuz katı fazlasına satıldığını, söz konusu ticaretten "en azından" 3 milyon dolar gelir edildiğini söyledi.

Örneğin açılış seremonisinin en pahalı resmi bileti 1300 dolarken, karaborsada 8 bin dolara kadar alıcı bulmuş.
(Fanatik)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 18.08.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177