banner200
banner235
banner225
04 Şubat 2016 Perşembe 13:20
Reyhanlı davasında Utku Kalı beraat etti
banner188
banner213
banner230Reyhanlı katliamından önce devlete istihbarat ulaştığını gösteren belgeleri sızdırmakla suçlanan Utku Kalı’nın davasının son duruşması bugün görüldü. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi, Kalı'nın beraatine ve tutuklu kaldığı süre içın tazminat isteminde bulunabileceğine karar verdi.

Kalu'dan ilk açıklama

Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada beraatine karar verilen Kalu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sonunda! 2.5 sene bi fiil işsiz kaldım. İş görüşmelerine gittim, işe alınmadım. 6 ay çalıştım, davayı öğrenince işime son verdiler. Şimdi hanginiz yüzüme bakabileceksiniz? Kim özür dileyecek? Kim pardon diyecek?" Şu an mutluyum, ama bir o kadar da kırgın ve öfkeliyim. İş verenlere, beni sadece SİYASET'e alet edenlere, kullananlara" dedi.

Utku Kalı'nın avukatlarından Selin Yılmaz savunmasında şunları söyledi:

Müvekkil sanık tutuklamaya sevk edildiğinde savcılık soruşturma dosyasında sadece şu 3 delil ile bulunmaktadır; 1- A5 boyutunda boş beyaz kağıt, 2- 22.05.2013 tarihli nöbet listesi (müvekkil sanığın nöbetçi çavuş olarak askerlerin nöbet saatlerini ayarladığı dosya kapsamında sabittir) Savcılık kararı olmaksızın gözaltına alınan Kazım Zeycan’ın dolap aramasında da 21.05.2013 tarihli nöbet listesi bulunmuş olup, aramayı yapan askeri görevli tarafından ‘imzasız, herhangi bir gizlilik ibaresi yok’ denilerek doğal olarak delil sayılmamıştır. Dolayısıyla Kazım Zeycan için tutuklama sebebi sayılmayan nöbet çizelgesi, müvekkil sanık bakımından tutuklama sebebi sayılmıştır. 3- 21.05.2013 tarih ve 21:21 saatli istihbarat belgesi (diğer santral görevlisinin görev saatinde gelen istihbarat evrağı)”

Yılmaz, “Müvekkil sanığın görev saatleri dava dosyası kapsamında sabittir. Müvekkil 08:00-20:00 saatleri arasında görev yapmaktadır. Çöp kutusunda bulunan belgenin saati ise 21:21’dir. Yani Kazım Zeycan’ın görev saatinde gelmiştir. Müvekkil ile herhangi bir alakası yoktur. Dolayısıyla Kazım Zeycan için görev saatinde olmasına rağmen tutuklama sebebi sayılmayan çöpte bulunan belge, müvekkil sanık bakımından tutuklama sebebi sayılmıştır” dedi. (Sputnik)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol