banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Temmuz 2016 Perşembe 10:00
Ramazan'da sigara içtiği için saldırıya uğrayan genç konuştu: Sadece iki kelime söylemiş!

İstanbul Fatih’te çalıştığı giyim mağazasının önünde sigara içerken Ufuk T. isimli kişinin yumruklu saldırısına uğrayan Gökay Ç., 9 günlük tedavinin ardından önceki gün taburcu oldu. Beyin kanaması kontrol altına alınan Gökay Ç., doktorunun isteği üzerine tatile çıktı.

‘KÜFÜR YOK, SADECE ‘SANA NE’ DEDİM’

Güvenlik kamerası görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından olay gündeme oturmuş, saldırganın Fatih’te bir spor salonunun sahibi olduğu öğrenilmişti.

Polisteki işlemlerinin ardından serbest bırakılan Ufuk T., olayla ilgili “Yürürken duman bana geldi. ‘Ramazan ayındayız bari saklayarak iç’ deyince, küfür etti. Yumruk attım” dedi.

Habertürk gazetesinden Öznur Karslı'nın haberine göre, Gökay Ç. ise sigaranın bahane olduğunu belirterek, saldırganın en büyük cezayı alması için her şeyi yapacağını ifade etti.

“Peşini bırakmayacağım” diyen Gökay Ç., şunları söyledi:

“Mola vermek için dışarıya çıkmıştım ve sigara içiyordum. Her şey o anda oldu. Beyin kanaması geçirdim. 9 gün hastanede kaldım. O kişi sigara dumanının yüzüne geldiğini söylemiş. Bana sigara içme deyince sadece ‘Sana ne’ karşılığını verdim. Küfrü bırakın, argo bile kullanmam. O kişi serbest kalmış olsa da ailem ve ben, bu işin peşini bırakmıyoruz.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.07.2016 10:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177