banner200
banner222
03 Mart 2016 Perşembe 10:40
"TSK, Suudi Kralı’nın paralı askeri olamaz "
banner188
banner213
banner230


Aralık ve ocak aylarında, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın peş peşe Riyad’ı ziyaret etmelerinden sonra Türkiye’yi Suudi Arabistan’ın uydusu haline getirip, Suudilerin kuyruğuna takıldıklarını belirten CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, yazılı değerlendirmesinde, “TSK, Suudi Kralı’nın paralı askeri olamaz.” vurgusunda bulundu.

Toprak açıklamasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu ziyaretlerden sonra, Suudilerin liderliğinde kurulduğu açıklanan İslam İttifakı’na Türkiye’yi dahil ettiler. Kralın sarayında savaş üniformasını ve postallarını giymiş Genelkurmay Başkanı'nı resmi protokolde heyete dahil eden Başbakan'ın, Suudilere hangi sözleri verdiği, TSK’yı hangi taahhütlerin altına soktuğu, son bir haftada net bir şekilde ortaya çıktı. TSK, Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen ve bugüne kadar Ortadoğu’daki en büyük kara tatbikatı olduğu belirtilen askeri tatbikatta ön safta yer aldı. Suudilerin önderliğinde, TSK ile birlikte, 20 ülkenin askerleri İslam Ordusu olarak bu tatbikatları yürütüyorlar. Ardından AKP hükümeti, ilk kez, NATO üyesi olmayan, Suudi Arabistan’ın savaş uçaklarına, İncirlik üssünü açtı. Türk ve Suudi Hava Kuvvetleri, Konya’da ortak hava tatbikatları yürütüyorlar. NATO, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi sonrasında, Türkiye’ye destek açıklamasında mesafeli bir duruş sergiledi. Dışişleri Bakanı'nın Suudilerle ortak, Suriye’de kara harekâtı söylemi üzerine de bazı NATO üyeleri Türkiye’nin NATO’ya güvenip, Suriye’de maceralara girişmemesi uyarısı yapıyorlar. Durum gösteriyor ki NATO’da da yalnız kalan AKP iktidarı, şimdi Suudilerin peşine takılarak, yeni arayışlara yöneliyor. Soğuk savaş döneminde, bölgemizde NATO’nun uzantısı, anti-Sovyet askeri ittifakı CENTO (Central Treaty Organization-Merkezi Anlaşma Teşkilatı) benzeri bir yapılanmanın temelleri atılıyor.”

“BAŞBAKAN AÇIKÇA İTİRAF ETTİ”

Başbakan'ın, ‘Suriye’deki yönetim, bugün ülkenin tamamını kontrol edemiyorsa bu Türkiye sayesindedir’ açıklamasıyla, Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşa müdahil olduğunu, destek verdiğini, silah ve militan desteği sağlandığını açıkça itiraf ettiğini kaydeden CHP’li Toprak, “Başbakan, Halep’in, Azez’in Türkiye’nin desteğiyle savunulduğunu, Esad yönetimiyle, Türkiye’nin desteğiyle savaşıldığını açıklarken, IŞİD’e, El Nusra’ya ve diğer silahlı gruplara destek verildiğini, Türkiye’nin savaşın tarafı olduğunu da söylemiş oluyor. Üstelik bu desteğin süreceğini ifade ediyor. Bu açıklamalar sonrasında, Suudilerle bir anda hızlanan askeri yakınlaşma ve yoğunlaşma dünyanın dikkatini çekiyor. Yemen’de finansal destek sağladığı 10 ülkenin askerlerini, ordusunu kendisinin politikaları için savaştıran Suudi Arabistan, şimdi de TSK’yı, Suriye’deki, bölgedeki emelleri için kullanma peşinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, bölgede ve dünyada tecrit oldukça, Suudi şemsiyesine sığınıyorlar. Milli orduyu, Suudi Kralının ‘paralı askeri’ yapmak için çabalıyorlar. Aciz ve çaresiz halde geldikleri bu noktayı, tarihin hafızası not ediyor. TSK, kimsenin paralı askeri olamaz.” düşüncesini aktardı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.03.2016 10:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol