banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Eylül 2016 Salı 18:40
"Nişanlısı arıyor, Öldüğünü nasıl söyleyeceğim?"

Kaza öğle saatlerinde merkez Sarıçam İlçesi Kürkçüler Mahallesi'nde meydana geldi. Hafriyat taşıyan 30 yaşındaki Remzi Aba yönetimindeki 01 B 9965 plakalı kamyona sola dönüş yaparken aynı yöne giden Ozan Atalay'ın kullandığı 01 BZT 37 plakalı motosiklet çarptı. Ozan Atalay ile beraberindeki arkadaşı Ali Güngör, kamyonun altında kalarak olay yerinde hayatını kaybetti. Aba, gençlerin öldüğünü anlayınca olay yerinden kaçarak polise teslim oldu.

Acı haberi alarak olay yerine gelen yakınları, 2 gencin cansız bedenleriyle karşılaşınca sinir krizleri geçirdi. Askere gitmeye hazırlanan Ozan Atalay'ın nişanlısı Melike, olay yerindeki yakını bir kadını cep telefonundan aradı. Telefonu gösteren genç kadın, "Melike arıyor, ben şimdi Melike'ye ne diyeceğim, öldüğünü nasıl söyleyeceğim?" diye gözyaşı döktü. Kadın telefonu göğsüne bastırıp arayana cevap vermedi.

Olay yerindeki çalışmaların ardından Ozan Atalay ile Ali Güngör'ün cesetleri otopsi için Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Kaza sırasında kamyonun altında kalan ve üzerinde 'Nasihat istersen ölüm yeter' yazılı parçalanmış motosiklet ise yakınlarına teslim edildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.09.2016 18:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177