banner200
banner222
15 Şubat 2016 Pazartesi 12:40
"Evet ben yandaş müzisyenim"
banner188
banner213
banner230

 

Şarkıcı Murat Kekilli, özel hayatıyla ilgili ve gündeme ilişkin Yeni yüzyıl Gazetesi'nden Esra Elönü'ye konuştu.

İşte Murat Kekilli'nin Esra Elönü'ne verdiği röportaj:

Murat Kekilli gerçekten bu kadar doğal mısın yoksa rol mü yapıyorsun?

- Eğer bu bir oyunsa kendi hayatımla oynuyorum.

'Bu Akşam Ölürüm' şarkısını 2016'da yapsaydın geçmişteki medya linçiyle karşılaşır mıydın?

- Linç konusunda, geçmişten günümüze değişen bir şey olmadı. n Bazen insanların seni görmezden gelmelerini istiyorsun? Metropol dervişi gibisin... Arada görünen arada kaybolan...

Kırgın mısın insanlara?

- İnsanlar değil! Onların fikirlerine yön veren, bir kısım medyadır beni inciten. Çünkü İngiliz kafasıyla düşünülemeyecek kadar ülkemi, bayrağımı ve halkımı çok sevdim.

İlk hu dönüşün ne zaman yani Allah'ı keşfin?

- İnsan nerede yaşıyorsa yaşasın Allah'tan ayrı yaşayamaz. İster inansın ister inanmasın, ister kabul etsin ister etmesin zaman zaman boşluğa düşse de dönüş ancak Ona'dır. İslam alemini kırma teşebbüsü

17-25 Aralık sürecinde albümlerinden başka neyini dinlemişler? Murat Kekilli o süreçten ne anladı?

- Dünyanın hiçbir ülkesinde insanlar yemek yedikleri kaba tükürmezler. Bu sadece siyasi bir görüşe yapılan bir darbe ve bir ihanet değildir. Bu topyekûn İslam alemini zayıf düşürme ve hatta kırma teşebbüsü idi.

Cemaat'le ilgili ilk şaşkınlığı ve hayal kırıklığını ne zaman yaşadın?

- Sayın Cumhurbaşkanımız olayı detaylandırınca: Bir vatandaş olarak aziz milletimiz ne sıkıntı çekip ne düşünüyor ise ben de aynı sıkıntıları çekip aynı şeyleri düşünmeye başladım. Eli, dili, kalbi ile...

'Katil devlet' deme modasına uyan sanatçılar vatan sağolsun diyen sanatçıların sesini bastırıyor mu sence? Daha mı etkinler?

- Esasen kitle iletişim araçlarını emir aldıkları merciler hasebiyle çok iyi kullandıklarını ve medya ile organize hareket ettiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü yüz yılı aşkın bir süredir bu sistem bunlar tarafından bu şekilde kontrol ediliyor. Arada bir onlardan bağımsız gerçeği, iyiliği ve güzelliği anlatıp kötülükten men edenler çıktığında sesleri kısılıyor.

Yandaş müzisyen misin?

- Eğer Cenab-ı Hak'tan olmayı yandaş olarak nitelendiriyorsanız evet yandaş müzisyenim.

İkinci Gezi olayları üzerine gazlama yapan bir ekip var önümüzdeki günler için sence ikinci gezi yaşanır mı?

- Valla... Bilakis köprü yapılacak yaptırmaaaam, havaalanı yapılacak yaptırmaaaam, yerli araba yapılacak yaptırmaaaam, otoban yaptırılacak yaptırmaaaaam, uçağa binilecek bindirmeeeeem, teknoloji gelecek getirtmeeeem, velhasılı kelam helal lokma yenilecek yedirtmem! Gezi'deki sanatçı arkadaşlarımızın tek bir nokta tandaslı pragmatik ve dogmatik bir şekilde aynı dili kullanmaları karsısında elbette bu milletin bayrağını yükseltecek halkını ve vatanını muasır medeniyetler seviyesine yükseltecek sanatçılar da mutlaka ve mutlaka olacaktır. Müslümanların bu şekilde boynu bükük kalmasına müsaade etmeyecek sanatçıları düşünürleri siyasetçileri bu topraklar yine çıkaracaktır.

Kitabın çıktı çıkacak ne anlattın?

- Bu röportajdan çok daha fazlasını...

En sık ettiğin dua?

- Allah'ım beni, sevdiklerimi ve bütün Müslümanları bağışla. Onlara bu dünyada ve ahrette iyilikler, güzellikler ihsan et. Şüphesiz sen işiten ve dualarımızı kabul edensin.

Tayyip Erdoğan'ı sevmemek başka vatan hainliği başka bir şey

Nişantaşı, Cihangir ünlülerinin muhalif raconları kesip sırf Erdoğan nefreti yüzünden PKK'ya destek vermeleri sence ne manaya geliyor?

- Cumhurbaşkanı'nı sevmeyebilirsiniz, fikirlerini benimsemeyebilirsiniz ancak terör olaylarını siyasallaştırıp Cumhurbaşkanı'na isnad etmek hem şehitlere hem şehit yakınlarına hem vatana hem milletimize, sanat camiasına, inancımıza ve hatta Cenab-ı Hakka varana kadar ihanettir. Burada suçlu aranıyorsa bu terörün kendisi ve terörü destekleyenlerdir. Tayyip Erdoğan'ı sevmemek başka bir şey vatan hainliği başka bir şey.

İki gün önce şehit ailesine taziyeye gittin, şehidin ruhu için Kuran okudun, niye bu kadar şaşırdılar ne yapsaydın yani Kuran değil de bildiri mi okusaydın?

- Bu sanırım ülkemiz için yeni bir şeymiş gibi algılanıyor. Oysa bir müzisyenin inançlarının gereğini yerine getirmesi kadar doğal bir şey olamaz.

Hem Kur'an okuyan hem bestesini yapan vatanını seven kutsallara hakaret etmeyen sanatçının Türkiye'de işi zor mu?

- Zaten bir önceki soruyu zar zor açıklamamın sebebi son yüz yıldır mahalle, rejim ve etnik baskı sebebiyle inançların gizli yaşanması zorunluluğu değil miydi?

Sözleriyle Doğu'daki hendeklere kazma olan sanatçıların hangi gerçeği görmelerini isterdin?

- İnsanları eylemlerinden ve söylemlerinden dolayı eleştirebiliriz. Ama bize benzemiyorlar diye bizim gibi düşünmüyorlar diye ötekileştirip kardeşlik duygularını yok etmemelerini, eğer din kardeşliğimiz yoksa bile insan kardeşi de olamaz mıyız? Gerçeğini görmelerini isterdim.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.02.2016 12:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol