banner200
banner222
07 Eylül 2016 Çarşamba 13:20
PYD'den Türkiye'ye duvar çıkışı... 'İşgal' tepkisi
banner188
banner213
banner230PYD'nin elindeki Kobani Kantonu'nun EşbaşbakanEnver Müslim, Türkiye'nin Kobani sınırları içerisinde duvar inşa etmek istediği için karşı çıkan Kobani halkının sınırda nöbet tuttuğunu belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye kendi sınırında duvar örse o onların bileceği bir şeydir. Ancak biz, duvarı Kobani toprağında inşa ettikleri için karşı çıkıyoruz. Kobani halkı bunu asla kabul etmez. Türkiye, federal sistemimize karşı çıktığı için ÖSO ve diğer cihatçı örgütlere destek veriyor. Suriye halkı, ÖSO ile Cerablus'a girdikten sonra gösterdi. Türkiye baktı ki bu fayda etmiyor, bu kez Kobani üzerinde de baskı kurmak istediler. Kobani topraklarında duvar kurmaya çalıştılar. Ancak bu da boşunadır. Çünkü Kobani halkı kanı pahasına olsa dahi bu işgale izin vermez."

Türkiye'nin Kobani ile gerginlik yaşamaması gerektiğini söyleyen Müslim, şöyle devam etti: "Türkiye çözümü ve barışı aramalı, gerginliği ve düşmanlığı değil. Karışıklık yaratmamalı. Bizim halkımızda öfke oluşmasına neden oluyor. Sivil insanları IŞİD'in elinden kurtaran ve koruyan Kobani ve Rojava halkıydı, YPG ve YPJ savaşçılarıydı. Kobani, IŞİD'e karşı verdiği büyük mücadeleyle adını dünyaya duyurdu. Direnişin başkenti ve savunmanın merkezi oldu. Ortadoğu ve Türkiye halkı Kobani'yle gurur duymalı. Türkiye Kobani'ye saldırı düzenlememeli. Türkiye Kobani'ye düşmanlık değil dostluk beslemeli. Biz bir kez daha AKP hükümetini uyarıyoruz, bu duvar yapımını durdurmalılar. Fakat duvarı kendi topraklarında yapmak istiyorlarsa bir sorun yoktur. Yeter ki bizim toprağımızda yapmasın. Türkiye'nin aydın ve yazarları duvarın durdurulması konusunda AKP üzerinde baskı yapmalı. Türkiye halkları ve demokrasi güçleri de AKP'ye baskı yapmalı, bu duvarı durdurmalıdır."

ÇADIRLI NÖBET DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin karşısına düşen Suriye'nin Kobani kenti ile sınırına güvenlik gerekçesiyle duvar ören Türkiye'ye yönelik protestolar devam ediyor. Yerel halk duvarın Kobani tarafında örüldüğü gerekçesiyle buna karşı çıkıyor ve bu amaçla 2 haftadan beri duvarın kurulacağı yere yakın sınırın sıfır noktasına çadırlar kurarak nöbet tutuyorlar. Geçen hafta duvar protestosunda Türkiye'nin sınırdan müdahalesi sonucu 2 Kobanili hayatını kaybetmişti ve 90 kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: Sputnik

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.09.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol