banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Mart 2016 Çarşamba 09:00
Polis öldürdü, halk protesto etti

Reuters'ın haberine göre Raleigh polisi, öldüren kişinin beyaz, öldürülenin siyahi olduğunu belirtmezken kurbanın annesi olduğunu söyleyen bir siyahi kadın, polis memurunun beyaz olduğunu ve oğlunu koşarken arkasından vurduğunu açıkladı.

Raleigh Polis Şefi Cassandra Deck-Brown şüphelinin, uyuşturucu suçundan onu gözaltına almak isteyen polis memurundan kaçarken vurulduğunu ve silahın yanında bulunduğunu söyledi.

Son birkaç yılda ABD'de yaşanan ve büyük dikkat çeken siyahi ölümleri büyük bir toplumsal muhalefet yarattı. "Siyahların yaşamı değerlidir (The Black Lives Matter)" hareketi Ferguson ve Missouri'nin öldürülmesi üzerine ortaya çıkmıştı.

Raleigh WTVD TV'nin yaptığı habere göre, olayın ardından bir araya gelen kalabalık, "Siyahların yaşamı değerlidir" sloganlarıyla siyahi adamın vurulduğu yerde olayı protesto ettiler. Amerikan Sivil Haklar Derneği'nin Kuzey Karolina temsilciliği Twitter hesabından yaptığı açıklamada gece nöbetinin kurbanın hayatına mal olduğunu söyledi.

Ateş açan polis memuru, polis tarafından D.C Twiddy olarak açıklandı.

Kurbanın annesi olduğunu söyleyen kadın, Rolanda Byrd, yerel basına yaptığı açıklamada polis memurunun oğlu Akiel Denkins'e yedi el ateş ettiğini söyledi.

Deck- Brown, ABD Federal Araştırma Bürosu ve polis departmanının araştırma yapacağını ve belediye meclisine beş iş günü içinde bir rapor göndereceğini açıkladı.

Bir siyahi olan polis şefi Deck- Brown, "Aileler, polis departmanımız ve en önemlisi toplumumuz için dualarınızı istiyorum" dedi.

Amerikan Sivil Haklar Derneği, "Raleigh Belediye Meclisi Cuma günü polis memurlarının vücut kamerası giymesi konusunu tartışmak için bir araya gelecek fakat bu sorun öldürülmeler üzerine tartışılır hale geldi" şeklinde açıklama yaptı.

Protesto eden grubun sözcüsü Sarah Preston, "Beyaz olmayan birçok insan, yanlış hedef göstermeler ve görevlilerin orantısız güç kullanımı sebebiyle kurban ediliyor. Kuzey Karolina, bu gerçekliğe bağışıklık kazanmayacak" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.03.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177