banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Eylül 2016 Çarşamba 18:20
Polis çıkan arbedede kendi silahıyla yaralandı

Burdur merkez Menderes Mahallesi'nde oturan yaşlı çift kendilerini telefonla dolandırmak isteyen kişiler olduğu yönünde polise ihbarda bulundu. Kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar iddiaya göre çiftin adının FETÖ soruşturmasında geçtiğini ve para karşılığında kendilerini kurtaracaklarını söyledi. İhbar sonrası çiftin evine gelen 2 sivil polis memuru, parayı evde teslim alacaklarını söyleyen şüphelilere suçüstü yapmak için önlem aldı.

2 ŞÜPHELİ YAKALANDI, 1'İ KAÇTI
Polis memurlarından biri tek katlı evde, diğeri ise bahçede beklediği sırada çiftin bankadan çektiği 12 bin lirayı teslim almak için 2 şüpheli eve geldi. Evdeki polis memuru M.G. beylik tabancasını çıkarak şüphelilere suçüstü yapmak istedi. Bu sırada şüphelilerle polis arasında arbede çıktı. Bahçedeki polis memuru da içeri girerek şüphelilere müdahale etmeye çalıştı.
Arbede sırasında M.G.'nin elindeki tabanca ateş aldı. Tabancadan çıkan kurşun M.G.'nin sağ baldırına isabet etti. Takviye ekiplerle birlikte şüpheliler F.A. ile A.G. yakalanırken, evin dışında gözcülük yaptığı belirtilen bir kadın ise geldikleri aracı bırakıp kaçtı.
Silahla yaralanan polis memuru M.G. ile arbede sırasında darbeler alan polis memuru V.K., ambulansla Burdur Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Polislerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Boğuşma sırasında yaralanan şüpheli F.A. da aynı hastanedeki tedavisinin ardından polis merkezine götürüldü.

'KENDİ SİLAHINDAN KENDİSİNİ YARALADI'

Burdur Valisi Şerif Yılmaz ve İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru da Burdur Devlet Hastanesi'ne gelerek yaralı polislerin durumu hakkında bilgi aldı. Burdur'da son bir hafta içinde 6 telefon dolandırıcısının suçüstü yakalandığını söyleyen Vali Yılmaz, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"Bugün arkadaşlarımızın takibinde olan bir suçla ilgili yaşlı bir çifti dolandırmak için paraları evlerinde teslim alacaklardı. Arkadaşlarımız evde gerekli önlemi aldı. Eve geldiklerinde arkadaşlarımız mukavemetle karşılaştı. Arkadaşımız kendi silahından kendisini yaraladı. Arkadaşlarımızın şu an itibariyle herhangi bir hayati tehlikesi yok. Tedavileri devam ediyor. Şüphelileri yakaladık. 2 kişiyi suçüstü yakalamış olduk. 1 kişi şu an kaçak, onu da yakalama çalışmaları devam ediyor."

VALİ VATANDAŞLARI UYARDI

Vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı da uyaran Vali Yılmaz, "Buradan vatandaşlara sesleniyorum; devlet, vali, kaymakam, polis adı kullanarak yardım istemez. Evlerine memur dahi gelirse kimlik sorsunlar. Kimlik göstermek zorunda. Bu zorunluluk yerine getirildikten sonra hiç kimsenin dolandırılması mümkün değil" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.09.2016 18:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177