banner200
banner222
17 Şubat 2016 Çarşamba 09:40
Polis cemevlerini kriminalize etmek istiyor
banner188
banner213
banner230

Gazi Mahallesi’nde ellerinde otomatik silahlar bulunan maskeli özel harekât polisleri dün sabah saatlerinden itibaren semtte yoğun güvenlik önlemi aldı. TOMA ve zırhlı araçlarda cemevinin çevresinde konuşlanırken, herhangi bir olay yaşanmamasına karşı polis cemevinin bahçesine aralıklarla gaz atttı. İçeride bulananların sık sık “Karşılık vermeyin” uyarılarına karşı atılan gazlardan cenaze için cemevine gelenler de etkilendi.

Tahammül edemiyorlar

3 gündür olayların yatıştırılması için cemevinde yatıp kalkan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, doğudaki sivil ölümlere dikkat çekmek için yapılması planlanan yürüyüşten, cemevi bahçesine girilerek gerçek silahların kullanıldığı bir sürece döndüğünü belirterek, “Bizim burada arabuluculuk yapmak istememize karşı polis, bilerek cemevlerimizi kriminalize etmek istiyor” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksel Fidan ise “Bize sığınanlara kapımızı kapatamayız. O yüzden de bizi bir yerlere empoze etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu da “Akrep ve TOMA’lardan ırkçı marşlar çalınarak halk terörize ediliyor” ifadelerini kullandı.

Cemevinin içerisinde görüştüğümüz Halk Cepheliler ise “Cemevi’nden bize ateş ediyor’ diyorlar. Biz hiçbir inanç merkezini çatışma alanı olarak kullanmaktan yana değiliz. Polis araçlarından her gece ‘Sizi yok edeceğiz’ diye anons yapıyorlar” diyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol