banner200
banner235
30 Nisan 2016 Cumartesi 22:20
'PKK'ye katılırdık' diyen Demirtaş'tan sert açıklama
banner188
banner213
banner230

Washington’da temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Amerika’nın Sesi Türkçe Bölümü’nden Serhan Akif Akyıldız'a verdiği özel demeçte “PKK’den yapılan ‘Türkiye’ye savaş yayılacak’ belirlemelerini eleştiriyoruz” dedi. “Hükümetin de ‘ben illa operasyon yapıp hepinizi öldüreceğim’ dememesi lazım” diye konuştu.

Odatv'de yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı, PKK’den bir süre önce gelen “Çatışmayı Türkiye’ye yayabiliriz” açıklamasını da eleştirdi. Açıklama Cemil Bayık tarafından yapılmıştı. Demirtaş, “PKK’den yapılan Türkiye’ye savaş yayılacak belirlemelerini vesaire eleştiriyoruz, böyle olmaması lazım. Hayır, ‘savaşı büyüteceğiz’ değil, ‘barışı büyütmeye hazırız’ mesajları vermeleri lazım” dedi. Demirtaş, “Biz PKK’nin şiddet kullanarak, silah kullanarak mücadele etmesini tasvip etmedik hiçbir zaman. O yüzden siyasi bir partiyiz, demokratik yollarla mücadele ediyoruz. Eğer buna inanmasak biz de dağa çıkardık, PKK’ye katılırdık, PKK’nin silah kullanıyor olma durumuna karşı da, ‘ısrarla hepsini öldüreceğiz ve sorunu bu şekilde çözeceğiz’ yaklaşımını da biz eleştiriyoruz, hükümetin bu politikası da yanlış” diye konuştu.

ABD ARABULUCU MU?

Demirtaş, "PKK Amerika’dan arabuluculuk mu istiyor?" sorusunuysa “PKK ‘masaya dönmeye hazırım’ diyorsa, ‘silahları susturmaya hazırım’ diyorsa hükümetin bu seçeneği kullanması lazım” dedi. Selahattin Demirtaş PKK’nin, “gözlemci, güvenilir bir gücün devreye girmesi durumunda buna hazır olduğunu” söylediğini kaydetti. Demirtaş, AKP hükümetinin kesinlikle üçüncü bir gücün devreye girmesini kabul etmediğini vurguladı. Demirtaş, Amerika ve Avrupa’nın Türkiye’de barış isteyenlere destek veren bir pozisyonu daha net ortaya çıkarması gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 30.04.2016 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol