banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Nisan 2016 Cuma 07:20
Petrol tesisinde büyük patlama: 13 ölü

Meksika'nın güneydoğusu eyaleti Veracruz'daki bir petrol tesisinde meydana gelen patlamada en az 3 kişi öldü, 136'dan fazla kişi yaralandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Verazcruz eyaletinde bağlı Coatzacoalcos liman şehrindeki petrol tesisi, devlete ait petrol şirketi Pemex'e ait.

Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor. Yüzlerce kişi tesisten tahliye edildi, çevredeki okullar kapatıldı.
Patlama sonrası yayınlanan görüntülerde, çok büyük bir duman ve alev yükseldiği görüldü.
Pemex'ten yapılan yazılı açıklamada patlamanın yerel saatle 15.15 civarında yaşandığı belirtildi.
Veracruz eyaleti valisi Javier Duarte, katıldığı bir radyo programında patlamanın 10 kilometre mesafeden hissedildiğini söyledi.

Pemex, çıkan yangının akşam saatlerine doğru kontrol altına alındığını duyurdu.
Patlama sonrası çıkan dumanda zehirli gaz olabileceği ihtimaline karşı bölg sakinlerine evlerinde kalmaları uyarısı yapıldı. Fakat Pemex dumanın hızla dağıldığını ve zehirli gazın olası etkilerinin zayıfladığını belirtti.

Zehirli gaz uyarısı

Pemex, 136 yaralıdan 88'inin hastanede tedavi gördüğünü, 13'ünün durumun ciddi olduğunu duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, yerel hastanede panik ve kaos yaşandığı görüldü.
Pemex, patlamanın meydana geldiği fabrikanın bir kısmının kardeş kuruluş Mexichem tarafından idare edildiğini açıkladı.

Associated Press haber ajansı, tesiste PVC boru ve paketleme malzemesi yapımında kullanılan tehlikeli kimyasal madde vinil klorür üretildiğini aktardı.

Şirket, Meksika'nın en büyük petrol dağıtım terminallerinden biri olan tesisten petrol ihracatının etkilenmeyeceğini ifade etti.

Meksika'nın kuzey eyaleti Tamaulipas'taki bir gaz santralinde 2012 yılı Eylül ayında meydana gelen patlama ve ardından çıkan yangında 33 kişi ölmüştü.

Pemex'in Mexico City'deki merkezinde 2013 yılı Ocak ayında meydana gelen gaz kaynaklı patlamada da 37 kişi öldü.

Şirketin Meksika Körfezi'ndeki tesislerinde geçen yıl çok sayıda yangın çıktı. Şirketin Veracruz'daki tesisinde bu yıl Şubat ayında çıkan bir diğer yangında da bir işçi öldü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.04.2016 07:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177