banner200
banner222
18 Nisan 2016 Pazartesi 14:20
'Paralel'den medyaya Yanal'dan Terim'e... Aziz Yıldırım açtı ağzını yumdu gözünü!
banner188
banner213
banner230

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bugün Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde bulunan 1907 Tribünü'nde basın toplantısı düzenliyor.

Caner Erkin'in kadro dışı bırakılması sonrası basın toplantısı düzenleyeceği duyurulan Yıldırım'ın bugün yapacağı açıklamalar merak ediliyor.

İŞTE AZİZ YILDIRIM SÖZLERİ:

Galatasaray'ın Beşiktaş'a kolaylık sağladığı yönündeki iddialar hakkında konuşan Yıldırım, "

Türkiye'nin 2 sorunu var. Bir tanesi terör sorunu, bir tanesi de paralel yapı sorunu. Türkiye bugün kötü günlerden geçiyor. Bu iki çok önemli konu varken, bizlerin spor yaparken, konuşmak, yorum yapmak gibi bir hakkımız olmamalı. Her gün şehitler veriliyor. Bunlar olmuyor gibi gece televizyonları açıyoruz, yorumcular konuşuyor. İçiyorlar viskileri konuşuyorlar. Bazı insanlara aptalca gelen kelimelerle kendilerini ifade ediyorlar, sonra ceplerine para doldurup gidip evlerine yatıyorlar. Galatasaray'ın fubtolcusu Beşiktaşlı futbolcuya telefon etmiş, bunun için ne diyorsunuz? Galatasaray Kulübü büyük camiadır, onlar da o zaman konuşurlar. Ama 5 hafta var, Beşiktaş'a kolaylık sağlayacaklar. Böyle bir şey olamaz. Osmanlıspor sahamızda geldi çok da iyi oynadı. Beşiktaş'a karşı da çıkar oynarlar. Maçlar bitti mi? Hayır, 5 maç var. 5 maçın sonunda Fenerbahçe şampiyon olursa, dün yönetim istifa diyenler, oyuncuları yuhlayanlar ne diyecekler?" dedi.

ERSUN YANAL, ŞANSAL BÜYÜKA VE TÜMER METİN

Sarı-lacivertli taraftarların Ersun Yanal'a istemesi hakkında da konuşan Yıldırım, "Ersun Yanal diye bağırıyorlar. Bir televizyon programı; Lig TV. Sanki pazarlama yeri. Şansal Büyüka eski dostum, severim de ama yanlış yapıyor. Lig TV kulüplere ortaktır. Ama Lig TV'de antrenör yayın yapıyor, antrenör 3-5 ay sonra bir kulübe pazarlanıyor. Tümer Metin, bizde oyuncuydu. Hasan Ali Antep'te kırmızı kart görüyor. Açıklama yapıyor kendisine göre. Yorumcu oluyorsanız eğitim alacaksınız. Her topa vuran eğitimci olamaz, antrenör olamaz. Bence, sence yok. Kurallar var. Kuralları uygulamazsanız kaos çıkar." ifadelerini kullandı.

ERSUN YANAL İÇİN TARAFTAR ORGANİZE EDİLİYOR

Sarı-lacivertli taraftarların bir kısmını organize edilerek Ersun Yanal tezahüratı yaptırdıklarını iddia eden Yıldırım, "Halis Özkahya! Fenerbahçe-Beşiktaş maçı bir de Sivas-Beşiktaş maçı. Şampiyonluğu etkiliyor. Terörle ilgili devletin alacağı her türlü kararda biz üzerimize düşeni yerine getiririz. Paralel yapı için de aynı şeyi söylüyorum. Hepimizin el birliği ile bunlarla mücadele etmesi lazım. Dün bağırıyorlar, Ersun Yanal diye. Bu organize edildi ama sonunda gördük. GFB grubu arıyor, UNIFEB arıyor, biz bağırmadık diyor. Kim bağırdı peki? İçeriye el uzatanlar var, bilet verip, organize edenler var." şeklinde konuştu.

"TARAFTAR MAÇA ALKOLLÜ GELİYOR, GELMESİN"

Taraftarların alkollü bir şekilde stada geldiğini ifade eden Yıldırım, "Ben dün bütün kameraları takip ettim. Aziz Yıldırım'a istediğiniz gibi bağırın. Ben 18 senedir alışkınım. Çünkü rant çeteleri var. Şimdi bunlarla ilgili çalışmaya başladık. Bu tribünlere alkollü gelmeyi engelleyeceğim. Alkol almış şekilde tribüne gelenleri engellemek için elimden geleni yapacağım. Bu gruplar içinde rant mücadelesi var. Lütfen insanların başına bir şey gelmeden tedbir alın. Yalnız bizde değil, diğer kulüplerde de varsa onları da..." dedi.

"BEN OLDUĞUM SÜRECE, ERSUN YANAL BURAYA GELEMEZ"

Kendisi kulüp başkanı olduğu sürece Ersun Yanal'ın Fenerbahçe'de çalışamayacağını dile getiren Yıldırım, "Dün bağırıyorlar, Ersun Yanal diye. Ersun Yanal'ı kim ortaya attı. Tabii Şansal Büyüka Lig TV'ye taşıdı. Sonra bir yangınlar. Ben olduğum müdddetçe Ersun Yanal bu kulübe gelemez. Benimle fazla uğraşmasınlar. Bakın, UNIFEB. 1907 Derneği'nin altında kurulmuş. Dün utandım, hepiniz gelin üye olun demiştik bunlara. Fenerbahçe'yi seviyorlarmış. Yok canım... 1907 Derneği destek oluyor, kombine alıyorlar. Onlarla da konuşacağım, bunlarla irtibatlarını kesecekler." ifadelerini kullandı.

"YÖNETİM OLARAK GEREKLİ TRANSFERLERİ YAPTIK"

Fenerbahçe Yönetimi'nin gerekli transferleri yaparak üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Yıldırım, "Fenerbahçe Yönetimi'ne bağıramazlar. Fenerbahçe Yönetimi ne yapmış? Bütün futbolcuları getirmiş... Beşiktaş 7-8 senedir şampiyon olamıyor, Galatasaray geçmişinde 14 sene olamadı. Biz de geçmişimizde 7-8 sene olamadık. Fenerbahçe bir şey mi kaybetti? Fenerbahçe Rize'de tam lider oldu, araba kurşunlandı. Geçen bir AVM'ye gittim. Meydanda 20 kişi yoktu. Rize'de kurşunlar atıldı otobüse. Oradaki insanlar korkmadı mı? Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdı? Bugün 1 sene geçti, olayların nedeni ortaya çıkarıldı mı? ifadelerini kullandı.

"F.BAHÇE VE G.SARAY'DA BAZI OYUNCULAR TERÖRDEN ETKİLENİYOR"

Ülkedeki terör korkusunun futbolu da etkilediğini vurgulayan Yıldırım, "Bu sene yine Galatasaray maçında. Maça 2 saat kala maçı seyircisiz oynayacağız dediler. Yanlış yaparsınız dedim. Hayır dedik, erteleyin dedik. Seyircisiz oynansa belki sportif anlamda avantaj sağlamış olacaktık ama tehir edildiğinde Türkiye kendini terör belasına teslim etmemiş olacaktı. Fenerbahçe'de de Galatasaray'da da bazı oyuncuların bu korku nedeniyle kendilerini tam veremediklerini hissediyorum. Ama bizim televizyoncular, akşam oturuyorlar; vur abalıya..." şeklinde konuştu.

"BİLET VERİYORLAR, OTOBÜS KALDIRIYORLAR ERSUN YANAL İÇİN"

Fenerbahçe kamuoyunda Ersun Yanal'a destek veren isimlerin geçmişteki yorumlarını da dile getiren Yıldırım, "Ersun Yanal'ı fazla tribünlerin içine mikrop gibi sokup şey yapmayın, beni de daha fazla bu konuda konuşturmayın. Ersun Yanal neden ayrıldı herker biliyor. Ahlaklı olan insanlar bu kulüpte çalışabilir, ahlaksız olanlar çalışamaz. Fenerbahçeliyim diyorsa Trabzon'a gitmeyecekti, Galatasaray ile flört etmeyecekti. Ama benden sonra dahi Ersun Yanal ile görüşmeler olursa, elimden geldiğince engel olacağım. Bir tezgah oynanıyor. Aziz Yıldırım'ı yıkamazsınız. Bilet veriyorlar, otobüs kaldırıyorlar. Galatasaray maçından sonra Samandıra'ya bir Mercedes gidiyor, ''Ersun Yanal lehine bağırın'' diyor. Tespit edeceğiz."

YILDIRIM'IN VERDİĞİ ÖRNEKLER:

O zaman yazarlar neler demiş?
Serdar Ali Çeliker: Az tatil yap, az çalış
Gürcan Bilgiç: Varlık içinde yokluk
Deniz Gökçe: Fenerbahçe'den lagaluga futbolu
Ali Ece: Yanal'ı yanal taktiği ile yenmek
Ziya Şengül: Korkarım lig şampiyonluğu Kaf Dağı'nın ardında

Lig TV'de yorum yapan Tümer Metin hakkında da konuşan Yıldırım, "Tümer Metin sen futbol oynamadın mı? Bilmiyor musun? Durmadan sporcuları karalıyorsunuz. Ayıp ya... Siz olaylara bir tarafından bakıyorsunuz, iki tarafında bakın. Türkiye'de en ayıp şey, statlarda milli maç oynayamıyoruz. Bunu kim bu hale getirdi. Medya... Konyaspor seneye biraz kötü gitsin, küfür hemen başlar. Çünkü spor kültürümüz yok. Yorumcu beni ona, onu bana kırdırmak için yorumlar yapıyor." dedi.

"FENERBAHÇE, HER ÜÇ YILDA BİR ŞAMPİYON OLUYOR"

Fenerbahçe'nin her üç yılda bir şampiyon olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bir başkan adayı çıkıyor bizden. 15 senedir olamadı. Ya sen başkan olamazsın. Sen Fenerbahçe'yi mahkemeye vereceksin. Bu delege seçmez seni. Bundan sonra kulübe başkan olmak isteyenler iki tane şey yapacaklar. Kongrede söz verecekler. 1 - Üniversitenin tamamlanması, 2 - Gebze'de 250 dönüme yakın arazi alıyoruz. 3 Temmuz Kompleksi'ni kuracağız. 7 senelik bir proje olacak. O projenin detaylarını belirleyeceğiz. Bunları yapacaklar. Fenerbahçe benim dönemimde her 3 senede bir şampiyon olmuştur. Daha fazla olabilirdik. 2006'da önümüz kesildi. 2009'da Bursa ile yarıştığımızda kaybettik, son maçta. O sene isteseydik şampiyon olurduk. Sonra da biz hapisteyken, burada ışıkları açtırdılar. Utanmadan göev yapıyorlar. " ifadelerini kullandı.

"YAYIN HAKKI İÇİN TFF VE KULÜPLER BİRLİĞİ ANLAŞMALI"

TFF ile Kulüpler Birliği'nin yayın hakkı konusunda işbirliği yapması gerektiğini ifade eden Yıldırım, "Futbol Federasyonu'nun Kulüpler Birliği ile bir araya gelerek, yayın hakkı için ihale yapması lazım. Süper Lig A.Ş.'yi kurmak kolay değil. Kanunla kurulmaması lazım. Federasyon yayın haklarındaki paylarını düşürecek. Yayın geliri ihalesi de 450 milyon dolara 2010'da yaptığımız anlaşmanın bugüne göre belirlenmesiyle olacak." dedi.

ÇAKAR VE ULUEREN

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, basın mensuplarına ve televizyon programlarına çok sert eleştirilerde bulundu.

360 TV'de yayınlanan Telegol adlı programın yapımcısı Serhat Ulueren hakkında şok eden ifadeler kullanan Yıldırım, "360 televizyonu var. Adam hasta. Buradan söylüyorum. Ethem Sancak'a, sen Fetullah'a karşı mısın, değil misin? Senin televizyonunda neler oluyor, sen bunları araştırmıyor musun?" dedi.

Yıldırım, Telegol'ün yanı sıra Beyaz TV'de yayınlanan Derim Futbol'un yorumcuları hakkında da sert ifadeler kullandı. Yıldırım, "Ahmet Çakar, sen doktorsun. Sen bu ülkeye örnek olacak insanlardansın. Yani akşam yaptığını yapma, örnek ol. Bu topluma senin verebileceğin çok şey var. Rasim Ozan, Ümit Özat'ın elini sıkmamasını ben söylemişim. Ben hocayı 3 gün görmedim. Ben Ümit'i severim. Bu kadar gerizekalılık, ahlaksızlık olmaz. Koyuyorlar şişeyi alta, çekiyorlar viskiyi, yorum yapıyorlar. Artık yeter, ayıp ya..." ifadelerini kullandı.

"SİZİN NE HAKKINIZ VAR GALATASARAY'I ASIP KESMEYE"

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, televizyon programlarında yapılan eleştiriler hakkında konuştu. "Galatasaray'ı asıp kesiyorlar" diyen Yıldırım, "Galatasaray'ı asıp kesiyorlar. Ya sizin ne hakkınız var, bu kulüplerin genel kurulları yok mu? Bu insanlara hakaret ediyorsunuz ya. Çıkıp o programa çıkan yöneticileri de kınıyorum. Koskoca Galatasaray'a sallıyorlar. Bugün çıkarsınlar tapeleri, neler konuşmuşlar. Bu adamlar her akşam ahkam kesiyor. Avrupa'da küme düşen takımı 60 bin kişi geliyor diyorlar. Orada sizin gibi zihniyet yok ki?.. Orada böyle bir karalama zihniyeti yok. TRT de öyle..." dedi.

DİEGO, NANİ, VAN PERSİE VE SOW

Yıldırım, sarı-lacivertli taraftarların Diego'yu ıslıklaması, Nani ve Van Persie'nin son durumları hakkında da açıklama yaptı.

Yıldırım, "Nani'ye Van Persie'ye, Diego'ya bağırdınız. Bu oyuncular Türkiye'ye gelmiş. Başarılı olur, iyi oynar oynamaz. Gomez Fiorentina'da hiçbir şey oynayamadı. Kurtulmak için uğraştılar. Beşiktaş aldı, gayet güzel oynadı." dedi.

Moussa Sow'un çok iyi bir bonservis bedeli karşılığında satıldığını ifade eden Yıldırım, "Bir de bu Sow ile ilgili söyleyeyim. Sow'u biz göndermedik. Anlaşmasında 17 milyon euro yazılıydı. Yatırdılar ve aldılar. Sow'u falan biz göndermedik. Nani, Van Persie bonservisleri 4'ee 5'er milyon. Hepsi satılır ama o arkada bağıranlar bir daha giremezler. Ben gidene kadar giremezler. En garibime giden de, UNIFB. Bunlr okur yazar. Acaba yukarılardan talimatlar mı alıyorlar onu araştırıyorum. Öyle bir şey yakalarsam bura yangın yerine döner. 3 Temmuz sürecinde suçlu olanlar örtbas edildi." şeklinde konuştu.

AZİZ YILDIRIM'DAN CHELSEA ÖRNEĞİ

Konuşmasında Avrupa futbolundan da örnekler veren Yıldırım, "Chelsea dün 3-0 yenildi. Ama kimse bir şey söylemiyor. Geçen İngiltere'ye gittim. Ali Bey de vardı. Leicester'ın dedi, bütçesi 150 milyon pound. Leicester şampiyon olursa 300 milyon pound eline geçecekmiş. Başkanı ben bu parayı ne yapacağım diyormuş? Yeni bir adet daha çıktı. Bonservislerden %25 stopaj yapıyorlar. Kulüpler birliği bununla da ilgilenmeli." dedi.

"CANER ERKİN KONUSUNDA, PEREIRA'NIN GÖRÜŞÜNÜ BEKLİYORUZ"

Caner Erkin hakkında da açıklama yapan Aziz Yıldırım, "Bugün yönetim toplantısı var. Hocanın düşüncesini tam söylesin diye sordum. O da (Pereira) bir iki gün düşüneyim demiş. Basket takımının kötü günleri de oldu ama o salonda bu karşıdakiler yok. UNIFB'den kimse yok, GFB'den de kaçak geliyorlar. Mesele bu... Takım iyi oynar, kötü oynar. Aziz Yıldırım istifa dersin ama daha maç başlamadan başlıyorsun. Van Persi'ye Nani'ye ''yuh''. Biz onlar gelsin diye ne kadar uğraştık biliyor musun? Sen evinde uyuyordun." dedi.

'MURAT ÜLKER VE AİLESİNDEN ALLAH RAZI OLSUN'

Basketbolda Ülker ile anlaştık ve cidden bir ivme yakaladık. Ülker'e yaptıkları için Murat Ülker'den ve ailesinden Allah razı olsun. Ülkeye faydalı olacak işlere hep imza attı. Basket takımının kötü günleri de oldu ama o salonda karşıdakiler yok. GFB'den 30-40 kişi gidiyor ama seslerini çıkaramıyorlar.

Robin van Persie ve Nani'yi getirmek için biz ne kadar çok uğraştık. Ama bilmiyor çünkü o uyuyordu o transfer anlaşmaları yapılırken. Fenerbahçe Üniversite ilk olarak Silivri'de kurulacak daha sonra bizim yapacağımız kampüse taşınacak.

Vitor Pereira ile van Persie sarılırmasında payınız var mı sorusuna Yıldırım, 'Bizler neden kafamızda tilki gezen insanlarız. Oyundan çıkarken eline vurmasa neden vurmadı, sarılıyor neden sarılıyor? adam gitmiş sarılmış ne diyeyim neden sarıldın mı diyeyim.'

Beşiktaş'ın Robin van Persie'yi bonservis bedeli olmadan transfer edecekleri açıklaması sorusu için, 'Biz kazıklandık biz kazık yemeye alıştık zaten. Onu söyleyen kişinin oyuncusunda da aynı sorun var. Siz bir araştırın göreceksiniz' dedi.

Aziz Yıldırım Volkan'a talimat veriyormuşum yok öyle yok böyle. Bunlar boş işler ben 18 senedir başkanım. Oyuncuyla muhattap olup arkadan başka işler yaptırmak Volkan değerli, karakterli ve iyi bir Fenerbahçelidir. Yemekteydim telefon geldi Volkan stadı terk etti acilen geri dönmesi lazım yok Milli Takım UEFA'dan ceza alabilir dediler. Hasan Çetinkaya ve Emre'yi aradım neredeyse bulup götürün geriye dedim. Fatih Terim arabasını veriyor haberi var yani Volkan'ın gittiğinden. Bu konu çok uzadı 'Sen iyi kaleci değilsin bizim sana ihtiyacımız yok' deyin bitsin gitsin yani. Milli Takım kötü giderse faturası kime çıkacak... Atilla Gökçe konuşuyorlar hepsi aynı şekilde yazıyorlar ya bırakın bu işleri.

'BEŞİKTAŞ'A GİTMEK İSTEYEN GİDER'

Kulüpler UEFA kriterlerini uygulamak için bütçelerini ben yönetim olarak ayrılınca bizden sonra gelenler büyük sıktılar yaşarlar. Yoksa biz veririz sen kaç istiyorsun 2 milyon olmaz ben seni çok seviyorum sana 4 milyon diğerine 5 milyon dağatalım paraları. Türkiye'de kazanılan paralar hiç bir yerde kazanılmıyor. Yabancılar zaten bu yüksek ücretler yüzünden geliyorlar buraya. Sözleşmesi biten oyuncularla Trabzonspor maçından sonra ufak ufak oturup konuşacağız anlaştıklarımız Beşiktaş istiyormuş, istiyorsa gider ne yapayım. Geçmişte gitmedi mi? Gelmedi mi? olur böyle şeyler. Tümer Metin Beşiktaş'ın kaptanıydı bize gelmedi mi, geldi. Yani transfer bunlar olabilir.

'KURŞUNLANMASAK ŞAMPİYONDUK'

Ersun Yanal ve Aykut Kocaman benim dönemimde gelemez ama benden sonra gelebilirler. Rize olmasaydı biz geçen sene şampiyonduk. Otobüse kurşun sıkılıyor otobüs devrilecek ve ölümle karşı karşıyasınız. Avrupalısınız buraya gelmişsiniz sonra neler oluyor. Seni göndereyim 10 gün doğuya geldiğinde travma yaşarsın. Kimin yaptığı belli değil devlet bulamıyor yani. Ardından Mehmet Topal'ın arabasına ateş ettiler.

"TERRANEO BİZİM PERSONELİMİZDİR, GÖNDERDİK"

Terraneo hakkında da konuşan Yıldırım, "Konuşacak bir şey yok. Kulübe bir personeldi aldım, personeldi ayrıldı. CEO kulüplerde zor. Ancak şirket olan yapıda kurumsallaşma olur. Siz istiyorsunuz, bir adam 30 sene kalsın. Kimse öyle sıkıntıya giremez. Sabah geliyoruz, bugün şu kadar ödeme lazım." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.04.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
FutbolSporHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol