banner200
banner235
banner225
13 Nisan 2016 Çarşamba 13:20
Panama Belgeleri'nin sızdığı şirkete polis baskını
banner188
banner213
banner230

Tüm dünyanın konuştuğu Panama Belgeleri sızıntısının merkezindeki hukuki danışmanlık firmaMossack Fonseca'nın genel merkezine polis baskını düzenlendi.

POLİS ENGELLEMEYLE KARŞILAŞMADI

Aralarında organize suçlar biriminden de yetkililerin olduğu polis, Panama başsavcısının talimatı üzerine harekete geçti. Başkent Panama City'deki ofise yapılan baskın sırasında polisin bir engelleme ile karşılaşmadığı belirtildi.

DİĞER ŞİRKETLERİ DE KAPSIYOR

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, aramanın şirketin yasa dışı faaliyetlerle bağlantısını ortaya çıkaracak belgeleri ele geçirmeye yönelik yapıldığı ve Mossack Fonseca'yla birlikte çalışan diğerşirketleri de kapsayacağı belirtildi.

11 MİLYONDAN FAZLA BELGE SIZMIŞTI

Hukuk firmasından sızdırılan ve önceki hafta basına yansıyan 11 milyondan fazla belge, dünyanın güç ve para sahibi bazı kişilerinin, offshore 'vergi cennetlerini' kullanarak servetlerini gizleyip, vergi ödemekten kaçtıklarını ortaya koymuştu.

PANAMA CUMHURBAŞKANI SİNYALİ VERMİŞTİ

Mossack Fonseca yasa dışı bir işlem yapmadığını ve belgelerin Panama dışından yapılan bir siber saldırıyla sızdırıldığını savunuyor.

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela ülkesindeki offshore mali işlemleri daha şeffaf hale getirmek için diğer ülkelerle iş birliği yapmaya hazır olduklarını ve bu işlemleri incelemek üzere özel bir komisyon kuracaklarını belirtmişti.

28 ülkeden vergi müfettişi bugün Fransa'nın başkenti Paris'te Panama Belgeleri'ni görüşmek üzere bir araya gelecek.

Müfettişler dünyadaki offshore trafiğine yönelik belgeleri inceleyerek, vergi kaçakçılığı ile mücadele için uluslararası bir strateji belirlemeye çalışacaklar.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.04.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol