banner200
banner222
03 Ekim 2016 Pazartesi 10:42
Palandöken ve Konaklı kayak merkezleri belediyeye devrildi
banner188
banner213
banner230

Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken'in 2 bin 800 rakımına gondol liflerle çıkıp burada basın mensuplarına açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken ve Konaklı'nın Avrupa'nın en iyi kayak pistlerine sahip olduğunu söyledi. Önümüzdeki yaz her iki kayak merkezini inşaat alanına çevirerek başta otopark olmak üzere tüm eksikliklerin giderileceğini vurgulayan Sekmen, bu dağlarda kayak yapmanın bir ayrıcalık olacağını belirtti. Hava limanına 15, kent merkezine ise 5 dakika uzaklıkta olan Palandöken'e İstanbul'da yaşayan bir kişinin uçakla günü birlik gelip kayak yapabilme imkanına sahip olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen şunları söyledi:

"Palandöken ve Konaklı Kayak merkezlerinin devir işlemleri tamamlandı. Her iki dağın da zarar ettiğini gördük. Yaptığımız inceleme sonucu otopark ve günü birlik gelenlerin kullanacağı lavabonun olmadığını gördük. Yapay kar yağdırmak için yaptırılan ve su sızdıran göletin onarımı için çalışmalara başladık. Palandöken- Konaklı ulaşım hattını kuracağız. Dağın dört bir tarafına güvenlik kameraları konulacak. Gondol liftin sayısını çoğaltacağız. Her iki dağa özel olarak arama ve kurtarma ekibi oluşturacağız. Palandöken ve Konaklı'daki pistlerin taşları temizlenip çimlendirilecek."

Uçak krizinden sonra Türkiye'ye gelmeyen Rusları tekrar Erzurum'a getirmek için Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov ile görüştüklerini vurgulayan Sekmen, "Karşılıklı olarak 4 maddelik bir anlaşma yaptık. O maddeler doğrultusunda Rusya ile Erzurum arasındaki sezonluk tatil bağlarını güçlendireceğiz. Ayrıca Rus turistlerin Erzurum'a gelmelerini veya Erzurumlu iş adamlarının Rusya'ya rahat bir şekilde gidip gelmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Başkan Mehmet Sekmen, bugüne kadar işlerinin yoğunluğu nedeniyle kayak yapmaya fırsat bulamadığını ama bu yıl kayak yaparak sorunları daha iyi görebileceğini belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.10.2016 10:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol