banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Şubat 2016 Pazartesi 11:20
Özbek: "MHK'nin sorumluluğu"

Galatasaray'ın başkanı Dursun Özbek, UEFA ile yapacakları görüşme için Cenevre'ye giderken havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Sarı kırmızılıların ligin 22. haftasında konuk ettiği Trabzonspor'u 2-1 devirdiği maçta müsabakanın hakemi Deniz Ateş Bitnel'in performansı karşılaşmanın önüne geçti.
Başkan Özbek yaşananlar hakkında üzüldüğünü dile getirdi. Saha içinde yaşanan olaylar hakkında konuşmak istemediğini dile getiren Özbek, "Karşılaşma daha sonra çığırından çıktı. Her iki taraf aleyhine de verilen kararlar var. Bugün Merkez Hakem Kurulu (MHK) toplanıyor. Onlar konuyu değerlendireceklerdir. Salih Dursun’un yaptığı hareketi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) değerlendirecektir. Hakemin performansı da MHK’nın sorumluluğu… Biz yönetici olduğumuz için saha içinde yaşanan olayları yetkililere bırakmak istiyorum." dedi.

"TÜRKİYE'NİN BUNA İHTİYACI YOK"
Trabzonspor'un başkanı Muharrem Usta ile maçın ardından konuşmadıklarını söyleyen Başkan Özbek, "“Kendisi çok beğendiğim bir başkan… Maçtan önce de birlikte yemek yedik. Onlar da UEFA ile sıkıntı yaşıyorlar. Bilgi paylaşımında bulunduk. Maçtan sonra da camiasını rahatlatmak için açıklamalarda bulundu. Keşke karşılaşma saha içinde yaşanan olaylar olmadan sona erseydi. Türkiye’nin buna ihtiyacı yok!” diyerek konu hakkındaki konuşmasını noktaladı.

UEFA FFP ile ilgili gelen sorulara da yanıt veren başkan, "Savunmamızı yapmaya gidiyoruz. Haklı gerekçelerimiz var. Toplantıdan Galatasaray lehine bir sonuçla döneceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.02.2016 11:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177