banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Ekim 2016 Çarşamba 17:20
ÖSO Dabık’ta zorlanıyor

Ankara TSK destekli ÖSO unsurlarıyla yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonunda nihai hedef olarak gösterilen Bab’a ulaşmak için harekât bölgesinin batısında Rai’den (Çobanbey) Dabık’a ilerliyor. Ancak Dabık’a askeri-stratejik değilse de ideoloji-propaganda açısından büyük önem veren IŞİD, ÖSO’ya ağır kayıplar verdirmeye başladı.

Dabık’a varmasına 2 km kalan ÖSO’nun çevredeki bazı köyleri almasının ardından Türkmen Bareh köyüne ilerlemesine IŞİD misillemede bulundu. TSK’ye göre önceki gün IŞİD saldırılarında ÖSO’dan 15 kişi öldü, 35 kişi yaralandı, muhaliflerin Gözlemevi ise ölü sayısını 21 olarak verdi. Bu, 24 Ağustos’ta başlayan Fırat Kalkanı’nda bugüne dek tek seferde en büyük can kaybı olarak değerlendiriliyor.

Komutan öldü’

Dün de aynı bölgede IŞİD’in keskin nişancı, mayın ve bombalı tuzaklarla düzenlediği saldırılarda ÖSO’nun 1. Halep Tümeni Komutanı Taha Atraç’a göre ÖSO en az 10 can kaybı verdi. Türk medyasına göre Sultan Murat Tümeni Askeri Komutanı Ebu İbrahim Askeri de bir mayının patlaması sonucu öldü.

Dün Independent’tan Wall Street Journal’a dek Batı basını, IŞİD’in Dabık’ta “Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında kıyamet muharebesine hazırlandığını” yazdı. IŞİD’in Ağustos 2014’te ele geçirdiği Dabık’ı hadislerde geçen “Mehdi komutasındaki İslam ordularıyla Deccal komutasındaki gayrı-Müslim orduları arasındaki kıyamet savaşının mekânı olacağı” inanışı üzerinden kendi teolojisinin merkezi haline getirdiği belirtildi. IŞİD’in online propaganda dergisinin adının da bu kasabadan geldiği hatırlatılarak Dabık’ı kaybetmesinin önemli ideolojik darbe anlamına geleceğine dikkat çekildi. 1516’da Yavuz Sultan Selim de bu bölgedeki Mercidabık Savaşı’nda Memlükleri yenerek hilafeti ele geçirmişti.

İlkin geçen pazar günü ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Savaş Koalisyonu Temsilcisi Brett McGurk “IŞİD’in zayıflayan kalelerinden Dabık’a birkaç km mesafedeki Suriye muhalefet güçlerini koalisyon aktif biçimde destekliyor” diye tweet’ledi. Ardından Fırat Kalkanı’na katılan Sultan Murat Tümeni komutanlarından Ahmed Osman da Reuters’e “Her şey planlandığı gibi giderse 48 saat içinde Dabık’ta olacağız” dedi. Ancak IŞİD’in Cerablus’taki savaşmadan çekilme taktiğini bu kez uygulamayabileceği, IŞİD’in militanlarını burada “şehit olmaları durumunda cennete gidecekleri” yönünde işleyerek Dabık’ı tüm gücüyle savunabileceği konuşuluyor. Osman, IŞİD’in Dabık’ı savunmak üzere ilave 800 militan gönderdiğini ve kasabanın kırsalını mayın-bubi tuzaklarıyla doldurduğunu belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 05.10.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177