banner200
banner235
banner225
22 Eylül 2016 Perşembe 18:40
Osmaniye'de bir köyde daha kuduz karantinası
banner188
banner213
banner230

Osmaniye'de ilçeye bağlı Gökçayır Köyü'nde, sahipsiz bir köpek, 10 yaşındaki F.U., 13 yaşındaki E.U. ve 18 yaşındaki K.U.'ya saldırıp ısırması üzerine, çocuklar yakınları tarafından Düziçi Devlet Hastanesi'ne götürülerek kuduz aşısı yapıldı. 3 çocuk uzmanlar tarafından takibe alınırken, İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri köpeğin kafatasını tahlil için Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderdi. Yapılan tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğu tespit edildi. Köpeğin ısırdığı hastalar tek tek evlerinde ziyaret edilerek, hasta ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Köyün girişine 'Kuduz Risk Bölgesi' yazılı tabela asılıp gerekli uyarıların yapıldığı, bölgede bulunan bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara kuduz aşısına başlandığı, karantinaya alınan bölgeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı belirtildi.
Gökçayır Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım, akşam saatlerinde başıboş bir köpeğin 3 çocuğu ısırdığını, köylüler tarafından öldürülen köpeğin Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiğini ve tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Yıldırım, köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca köyün karantinaya alındığını ve vatandaşların sağlık kontrollerinin devam ettiğini söyledi.

ELLEK BELDESİ'NDE KARANTİNA UYGULANIYOR
14 Eylül'de Düziçi İlçesi'ne bağlı Ellek Beldesi Çevlik Mahallesi'nden kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen şüpheli köpek kafasında kuduz hastalığı belirlenmiş, olayla ilgili 104 kişinin tedavisine başlanmıştı.
KUDUZ OLDU
Ayrıca yine 45 gün önce Osmaniye'de yarasaya benzer yırtıcı bir hayvanın ısırması sonucu Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde karantinaya alınan 34 yaşındaki Veli A.'nın kuduz olduğu anlaşıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.09.2016 18:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol