banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Haziran 2016 Pazartesi 06:00
Orlando saldırganın babası: Öpüşen gay’lere kızmıştı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) saldırganın kimliğini dün akşam itibarıyla resmen açıklamamıştı. Ancak Amerikan basını saldırganın Ömer Sıddık Metin olduğunda hemfikirdi. Florida Senatörü Alan Grayson da CNN yayınında saldırganın 20’li yaşlarındaki ABD vatandaşı Ömer Metin olduğunu açıkladı.

New York’ta doğdu

CBS kanalı, Metin’in Afgan asıllı ve 1986 doğumlu olduğunu, Florida’nın Port St Lucie kentinde yaşadığını bildirdi. Metin’in ailesinin Afganistan’dan geldiği ancak kendisinin New York’ta doğduğu öğrenildi. Genç adamın sonradan Florida’ya yerleştiği anlaşıldı.

5 yılda 3 kez sorgulandı

Metin’in suç kaydı bulunmuyor. Ancak 5 yıldır polis takibinde olduğu söyleniyor. FBI da Metin’i 2013’ten beri 3 kez radikal eğilimli örgütlerle ilgili soruşturmalar çerçevesinde sorguya çektiklerini ancak “Tehdit arz etmediği kanaatine vardıkları için salıverdiklerini” açıkladı.

Babası özür diledi

NBC’ye konuşan saldırganın babası, yaşananlar için özür dileyerek oğlunun dini sebeplerle hareket ettiğini düşünmediğini söyledi. Baba Metin’in birkaç ay önce iki erkeği öpüşürken gördüğü için sinirlendiğini söyledi.

‘Dengesizdi, döverdi’

Metin’in eski eşi ise yerel basına yaptığı açıklamada “Başlarda normal bir insan gibiydi ama sonra beni dövmeye başladı. Dengesizdi” dedi. İsmini açıklamayan kadın, ailesinin kendisini korumaya aldığını, 2011’de boşandıklarını anlattı.

Güvenlik elemanıydı

Metin’in 2007 yılından beri G4S adlı güvenlik şirketinde çalıştığı ortaya çıktı. Şirket “Şok içindeyiz ve derin üzüntü yaşıyoruz. Ömer Metin’in 10 Eylül 2007’den bu yana G4S çalışanı olduğunu teyit edebiliyoruz. FBI ile birlikte çalışacağız” açıklamasını yaptı.

Silahları son 15 günde aldı

Metin’in AR 15 tipi otomatik tüfek ile tabancayı son bir hafta içerisinde yasal yollarla satın aldığı belirtildi. Amerikalı siyasetçiler de saldırının ardından Metin’in silahlara kolayca erişebilmiş olmasını eleştirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.06.2016 06:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerDünya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177