banner200
banner222
17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:40
'Orduya yabancı pilotlar alınabilir'
banner188
banner213
banner230

 

 Düzenlemeyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) değişik nedenlerle ayrılmış ya da uzaklaştırılmış pilotlar belli koşullar dahilinde yeniden orduya dönebilecek.

Asker kökenli pilotların orduya dönecek olması, sivil havacılık sektöründe pilot sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu gündeme getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, sivil havacılık sektöründen 600 civarı pilotun orduya geri dönüşünün sıkıntı yaratacağını kaydederek "Yaz sezonu tamamlanmak üzere. Bu da sivil uçuş sayısını azaltacak. Bu şekilde sivilden askeriyeye geri dönüşler de absorbe edilir diye bekliyoruz" dedi.

HaberTürk'ten Deniz Çiçek'in aktardığına göre, Bakanlık, sivil havacılık sektörünün sıkıntıya düşmemesi için 'B Planı'nı da hazırda tutuyor. B Planı, yüzde 10'luk yabancı pilot kotasının esnetilmesini öngörüyor. Bakanlık, sivil havacılık için açık oluşması durumunda yabancı pilot kotasını artıracak, açık yabancı pilotlarla belli ölçüde kapatılacak.

Yetkililer, Boeing ile F-16 uçurma kabiliyeti arasındaki farka dikkat çekerek bu pilotların yeniden savaş uçağı uçurma pratikliğine erişmesinin zaman alacağı görüşünde.

Kaynak: Habertürk

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol