banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 04:40
‘Onlar görevini yaptı’
banner188
banner213
banner230

Uluslararası Akademiler ve Bilim Toplulukları İnsan Hakları Ağı’nın (The International Human Rights Network of Academies and Scholarly Societies) Türkiye hükümetini akademisyenlere dönük saldırılar konusunda uyardığı bildirisine destek veren Nobel ödüllü isimlerin sayısı 30’a ulaştı. 19 Ocak’ta aralarında üç Nobel Ödüllü bilim insanın bulunduğu Yürütme Kurulu aracılığıyla yapılan açıklamaya 25 Ocak itibariyle 27 Nobel ödüllü bilim insanı daha imza attı.

Dünyanın belli başlı tüm bilimler akademilerinin üyesi olduğu Uluslararası Akademiler ve Bilim Toplulukları İnsan Hakları Ağı bildirisinde “Meslektaşlarımıza yönelik olarak Türkiye hükümeti tarafından girişilen her türlü tehdidi, asılsız suçlamaları ve bu meslektaşlarımıza karşı şiddetin teşvik edilmesini kınıyoruz” diyor.

Açıklamada şu ifadelere yer alıyor:

“Türkiye gibi demokratik bir ülkede, yurttaşların, özellikle de akademik görevlilerin, Türkiye anayasasına uyulmasını, ülkenin tüm yurttaşları için insani standartlara özen gösterilmesini ve kriz durumlarında barışçı çözümlere öncelik verilmesini kendi hükümetlerine gerekli gördüklerinde hatırlatmaları, kesin olarak bir yurttaşlık görevidir.”

Nobel ödüllü imzacılar:

Peter Agre, Philip W. Anderson, Françoise Barré-Sinoussi, Gunter Blobel, Martin Chalfie, Claude Cohen-Tannoudji, Robert Curl, Johann Deisenhofer, Peter Diamond, Gerhard Ertl, Shelly Glashow, David Gross, Roald Hoffmann, Wolfgang Ketterle, Klaus v. Klitzing, Harold Kroto, Yuan T. Lee, Anthony J. Leggett, Jean-Marie Lehn, John Mather, James Mirrlees, William D. Phillips, John Polanyi, Sir Richard J. Roberts, Thomas A. Steitz, Thomas C. Südhof, John Sulston, Jack W. Szostak, Torsten Wiesel, Oliver E. Williamson.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 04:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol