banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Şubat 2016 Perşembe 21:39
Ömer Çelik: Türkiye hiçbir savaş senaryosunun içinde değildir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 'Türkiye'nin aldığı tedbirler etrafındaki savaştan uzak durmak içindir. Türkiye hiçbir savaş senaryosunun içinde değildir' dedi.

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle;

Türkiye'nin hassasiyetlerinin anlaşılması gerekir. Dünyanın bu örgüte göz yummaması gerekir. Hiçbir ülke başkalarının güvenliğinizi telkin edeceğiz lafına güvenmez. Ulusal güvenliğimiz kapsamında aldığımız bir tedbirin eleştirilmesini önemsemeyiz.

Rus medyası Türkiye'nin savaşa yöneldiğini iddia ediyorlar ancak Türkiye tüm bu tedbirleri savaşa girmemek için almıştır. Alınan tedbirler savaş senaryosunun parçası değil.  Tabiki tedbir alacağız.

HDP'YE TAZİYE ELEŞTİRİSİ

HDP terör saldırısı için hazırlanan bildiriye imza atmadı. Bunlardan bir milletvekili canlı bombanın taziyesine katılması ise TBMM üyeliğiyle bağdaşmadığı gibi insalıkla da bağdaşmaz. Türkiye'de görülmemiş ama dünyada da böyle bir şeyin görülmediğini düşünmüyorum. Bu şahsın ait olduğu partinin güçlü bir kınama içinde olmamasını da kınıyoruz. Bu insanlığa karşı işlenen suçun parçası olmaktır. O nedenle bu şahsın ortaya koyduğu tutum ve bildiriye imza atılmaması siyasi hayatımızda görülmüş en gayri ahlaki tutum olarak kayda geçmiştir. 

"CHP MASADAN KAÇTI"

CHP yeni anayasa çalışmalarından kaçtı. Bu anayasa defalarca değiştirildi. Başkanlık sistemi de parlamenter sistem gibi maşru bir sistemdir. Siz bunlar arasında parlamenter sistemi savunuyorsanız kabul ettireceksiniz. Türkiye'de meşruiyetin sınırını CHP çizmiyor. Evrensel değerlerle çiziliyor. Masaya oturmalı ve tezlerini anlatmalıydılar. Bu kendilerini siyasi parti olmaktan çıkarmak anlamına gelmektedir. Biz bir kere daha yeni anayasa yapma konusundaki irademizin en yüksek düzeyde olduğunu ve ortak çalışma çağrımızı yineliyoruz."

TÜRKİYE- AB İLİŞKİSİ

AB raportörü örgütün dilini kullandı. Biz AK Parti olarak AB üyeliğini en önemli konular arasında görüyoruz. Bizim dönemimizde tam müzakere gündeme alındı. Türkiye'nin AB'ye üyeliği bir devlet politikasıdır.

CERATTEPE

Başbakanımız çok ayrıntılı görüşemeler yaptı. Çevre hassasiyeti, konusunda çok hassasız. Türkiye'nin hemen her yerinde güzel şehirler için buna çok önem veriyoruz. Tek taraflı karar almak gibi bir durumumuz yok. Biz vatandaşı dinleriz. Bizim vatandaşı dinlememiz için protokole gerek yoktur, bir komisyon kurulur ve onları dinleriz. Bütün vatandaşlarımızdan ricamız illagel gruplara dikkat etmeleri. Cerattepe'de illegal grupların çevrer hassasiyetini çalmasına izin vermeyiz.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.02.2016 21:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177