banner200
banner235
banner225
29 Eylül 2016 Perşembe 11:40
Oktay Vural geri dönmek mi istiyor?
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişimi öncesi olağanüstü kurultay tartışmalarının göbeğinde yer alan MHP’de bu kez de Meclis Grup Başkanvekilliği yarışı başlıyor. MHP’nin, kurultay sürecinde Oktay Vural’ın istifasından sonra boşalan grup başkanvekilliği koltuğu için Meclis kulislerinde 7 MHP’li milletvekilinin adı geçiyor. Adı geçenler arasında Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal da var. İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da yeniden “grup başkanvekili olmak istediği” dile getiriliyor.

Darbe girişiminde bombaların hedefi olan ve uzun bir süredir tadilatta bulunan Meclis’in açılmasına sayılı günler kala, MHP kulisleri de hareketli. 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra başlayan ve 7 ay süren olağanüstü kurultay sürecinde, Meclis İdare Amiri, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, 19 Hazirankurultayına bir gün kala görevinden istifa etmiş ve MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in safına katılmıştı. Yılmaz’ın istifasının ardından da en başından bu yana Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanında yer alan Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Meclis İdare Amirliği görevine getirilmişti. İzmir Milletvekili Oktay Vural da muhaliflerin 19 Hazirankurultayından sonra grup başkanvekilliği görevinden istifa etmişti. Vural’dan boşalan grup başkanvekilliği koltuğu hâlâ boş.
Meclis kulislerinde MHP’nin grup başkanvekilliği için 7 milletvekilinin adı konuşuluyor. MHP kulislerinde, yeni grup başkanvekilliği için genel başkan yardımcısı Mehmet Günal'ın adı öne çıktı.

Vural yeniden talip

Hem Meclis, hem de parti kulislerinde yoğun bir şekilde dile getirilen bir iddia da “Oktay Vural’ın yeniden bu göreve talip olması.” Vural’ı, “Meclis’teki bazı milletvekillerinin de yeniden grup başkanvekili görmek istediği ve kulis çalışmaları yürüttüğü” ileri sürülürken, Vural cephesi ise sessiz. Ancak Genel Başkan Bahçeli’nin “Vural istifa mı edecek” tartışmalarının yaşandığı o günlerde “Çok değerli bir arkadaşımızdır. Aramızda soğukluk olabilir mi? Oktay Vural Meclis’te beni temsil eden grup başkanvekilimizdir” sözleriyle sahip çıktığı ve buna karşın görevinden istifa eden Vural’ı “yeniden aynı göreve getirmesinin zor olduğu” kaydediliyor.

Ersoy’dan Erdoğan’a...

Kulislerde “grup başkanvekilliği” yarışı için Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın’ın da adı geçiyor. Mehmet Erdoğan ve Ruhi Ersoy’un adı daha önce Meclis İdare Amirliği için de geçmişti. Ancak Genel Başkan Bahçeli, tercihini Ankara Milletvekili Haberal’dan yana kullanmıştı. Grup Başkanvekilliği için de son sözü yine Bahçeli söyleyecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 11:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol