banner200
banner222
15 Mart 2016 Salı 12:41
Obezitenin tetiklediği hastalıklara dikkat
banner188
banner213
banner230

Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin, obezitenin yarattığı tehlikelere dikkat çekip çeşitli açıklamalar yaptı. Hepatit B hastalığında artış olduğunu söyleyen Dr. Ergin, "Bunun nedeni şişmanlıktır. Şişman olan şeker hastalarında karaciğer sirozu yağlanmayla başlar, sonra yağlanma intihabı ve giderek artan siroz ve en sonda da giderek karaciğer kanserine dönüşebilme riski vardır. Karaciğer sirozunun tek tedavisi artık karaciğer naklidir. Amerika'da toplumun yüzde 50'si, obezlerden oluşmaktadır. Bu özellikle fastfoodlardan beslenmeden kaynaklanmalıdır. Obezite konusunda özellikle dikkatli olmamız lazım. Sağlık Bakanlığı'nın başlatmış olduğu obeziteye karşı kampanyalarını desteklemekteyiz" dedi.

Dr. Ergin, çabuk yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, özellikle bacaklarda ve karında şişlik, kabızlık, erkeklerin göğsünün büyümesi gibi belirtilerin başlangıçta görülebildiğine dikkati çekti.

ALKOLE BAĞLI SİROZ TEHLİKELİ

Alkole bağlı sirozun tedavisinin mümkün olmadığını söyleyen Dr. Ergin, "Günde 60 gramdan fazla uzun süre alkol alan bir erkek karaciğer sirozu tehlikesi altındadır. Kadında ise bu miktarın 20 gram olması yeterlidir. Bunun sebebi ise erkeklere nazaran bünyelerinin daha dirençsiz ve zayıf oluşudur" dedi.

ÖNERİLERİ SIRALADI

Özellikle alkol tüketimin tamamen terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ergin, "Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi ve depolanması için vitamin alımı şarttır. Sirozlu hastaların tansiyonu genellikle yüksek olur. Buna bağlı olarak tansiyon ilaçları daima bulundurulmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçların dışına çıkılmamalı, aşırı yağlı yemekler yenmemeli" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.03.2016 12:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol