banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Temmuz 2016 Perşembe 14:40
Obama'dan Clinton'a tam destek

ABD'nin The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD Başkanı Barack Obama Demokrat Parti kurultayında yaptığı konuşmada, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'a tam destek verdiğini açıkladı. Obama, 'şimdiye kadar ABD başkanlığına aday olan kendisi dahil hiç kimsenin bu görevi yürütme konusunda Clinton kadar ehil olmadığını' söyledi.

Demokrat Parti kurultayında yaptığı konuşmada Hillary Clinton'a destek çağrısında bulunan Obama, ülkenin ilk kadın başkan adayı olan Clinton'ı överek "Hillary Clinton'ı zafere taşıyacağız" dedi. Clinton'ın da geçmişte hatalar yapmış olduğunu söyleyen Obama, Clinton'ın yine de 'sadece kendisi için değil, aynı zamanda yaşam kalitelerini yükseltmek ve güvenliklerini sağlamak için bir savaşçıya ihtiyaç duyan tüm Amerikalılar için de güvenilir bir müttefik olduğunu' ifade etti.

Konuşmasında Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ı da eleştiren Obama, ABD'nin geleceğinden umutlu olduğunu belirtti. Obama konuşmasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Hillary Clinton, biz her zaman farkında olmasak da bizim için hep burada oldu. Eğer demokrasimiz konusunda ciddiyseniz, sırf Hillary Clinton her konuda sizinle aynı fikirde değil diye evde oturup hiçbir şey yapmamayı göze alamazsınız."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.07.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177