banner200
banner222
18 Nisan 2016 Pazartesi 08:20
Nurettin Paşa sevdalısı AKP
banner188
banner213
banner230

Nurettin Paşa, Atatürk’le birlikte

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin terörle mücadele gerekçesiyle iptali tartışılırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kut ül - Amare zaferini kutlamasının arkasından Başbakanlık çıktı. Kut Zaferini kutlama talimatının Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş imzası ile 24 Şubat’ta verildiği belirlendi.

En azgın Atatürk muhalifi

Talimat yazısında yazısında, “Tarihimizin Kut ül - Amare gibi şanlı sayfalarını yad etmek üzere, 100. yıl anma etkinliklerinin icra ve koordinasyonu vazifesi ile kendisinin görevlendirildiğini belirten Türkeş, “29 Nisan 2016 tarihinde 100. yıldönümünü idrak edeceğimiz Kut ül - Amare (Kut) Zaferi anma etkinlikleri çerçevesinde, kurumlar tarafından planlanmış veya hazırlık safhasında olan faaliyetlerin ivedilikle bildirilmesini” istedi.

Her yere gitti

Kut Zaferi etkinliklerine ilişkin talimatın sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na değil birçok devlet kurumuna da gönderildiği öğrenildi. Talimat, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü’ne dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 10 Mart tarihli yazısında ise imam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde Kut Zaferi etkinliklerinin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılara yer verildi. Yazıda, “Faaliyetlerin, Kut ül - Amare Zaferi’nin 100. yılına yaraşır nitelikte, canlı ve görkemli bir şekilde uygulanması” talimatı verildi. Yazıda, Kut şehitleri için her imam hatip ortaokulu ve lisesinde en az 1001 hatim okunmasını istediği ortaya çıktı. Okullarda ayrıca zafer ile ilgili resim sergileri, şiir dinletileri, konferans gibi etkinlerle yapılması istendi.

İngilizlere ikinci büyük darbe

Kut ül - Amare Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nın en önemli savaşlarından biri olarak biliniyor. Osmanlı Ordusu, Kut ül - Amare Muharebesi ile Çanakkale’den sonra İngiliz birliklerine karşı ikinci büyük darbeyi vurdu. Kut ül - Amare, Dicle Nehri kıyısında Şattülarap kanalı ile birleşen Basra Körfezi’nin kuzeyi ile Bağdat’ın güneyinde bulunan bir kasaba... Savaş, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve 13 bin 200 İngiliz askerinin tamamının esir alınmasıyla da bitti. Osmanlı Ordusu da 25 bin askerini şehit verdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.04.2016 08:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol