banner200
banner222
24 Mayıs 2016 Salı 13:20
Nurettin Canikli kimdir? Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli nereli?
banner188
banner213
banner230

Nurettin Canikli, AKP kongresinde Binali Yıldırım tarafından önce Cumhurbaşkanı’na sunuldu, daha sonra basın toplantısı ile açıklanacak olan yeni kabinede görev alması beklenen kişilerden biri. Nurettin Canikli, Kasım’da yapılan seçimlerden önce Gümrük Bakanı idi. Nurettin Canikli’nin yeni kabinede hangi bakanlıkta görev alacağı bilinmiyordu. Binali Yıldırım, Nurettin Canikli’nin Başbakan Yardımcısı olduğunu açıkladı. Peki Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli kimdir?

BAŞBAKAN YARDIMCISI NURETTİN CANİKLİ KİMDİR?

15 Mayıs 1960 doğumlu olan Nurettin Canikli’nin babasının adı Şevket, annesinin adı Ayşe’dir. İlk ve orta öğrenimini Alucra'da tamamladı. 1974 yılında Devlet Parasız Yatılı Okulları (DPYO) sınavına girerek Giresun İmam Hatip Lisesi’ni kazandı ve orada okudu. 1978 yılında ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitiren Nurettin Canikli, yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para-banka-finansman alanında tamamlamıştır.

NURETTİN CANİKLİ'NİN SİYASİ HAYATI

Nurettin Canikli, Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişliği, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve İstanbul Defterdarı Vekilliği, Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı, Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortaklığı, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği, TBMM XXII., XXIII. ve XXIV. Dönemde Giresun Milletvekilliği, XXII. Dönem TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyeliği yapmıştır. 1 Kasım 2015 seçimleri sonucu yeniden tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ nde Grup Başkanvekilliği görevini üstlenmiştir.

Nurettin Canikli, evli ve dört çocuk babasıdır.

Nurettin Canikli, 29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Türkiye Hükûmeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak atandı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.05.2016 13:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol