banner200
banner235
banner225
08 Ekim 2016 Cumartesi 14:20
Numan Kurtulmuş: Afganistan işgal edilmeseydi dünya El-kaide ile karşılaşmazdı
banner188
banner213
banner230

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Beşiktaş'ta bir otelde düzenlenen El Şark Formu'nda konuştu. Sykes Picot Anlaşması'nın 100. yılı olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, "Yapılan bu toplantıyla Ortadoğu'da yeni bir barışın ve yeni bir dengenin nasıl kurulabileceğine ilişkin fikirlerimizi paylaşıyor, bir çıkış yolu bulmaya gayret ediyoruz" dedi.

Kurtulmuş, "Hepimizin bildiği gibi 100 sene evvel savaşın galipleri, İngilizler, Fransızlar, Ruslar bir masanın etrafında bir araya gelerek cetvelleri, pergelleri çıkararak, haritaların üzerinde hiçbir tarihi gerçekliliğe uymayan ve hiçbir tarihi ve kültürel geçmişe dayanmayan suni sınırları çizdiler ve bugünkü Ortadoğu'yu şekillendirdiler. Bir asır evvel sınırlarını böldükleri bu halkların şimdi de zihinlerini ve gönüllerini bölmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

"DÜNYANIN İKİ TEMEL SORUNU VAR; KÜRESEL GÖÇ VE KÜRESEL TERÖRİZM"

Şu anda dünyanın küresel göç ve küresel terörizm gibi iki temel sorunu olduğunu iddia eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin bu sorunları, bir sebebin sonucu olarak gördüğünü; ancak batılı bazı siyaset yapıcılarının ise sadece sorunun sonuçlarıyla ilgilendiğini söyledi. Kurtulmuş, "Açıkça söylüyoruz. Bir dizi sebep, açlıklardan, kıtlıklardan, işgallerden başlayan bir sürü sebep, bugün hem küresel göçün hem de küresel terörizmin nedenidir. Bunların üç temel nedeni ise, siyasi ve iktisadi istikrarsızlıklar, söz sahibi olmak isteyen halkların temsilden dışarıda bırakılması üçüncüsü ise bölgemizde başlayan dış güçlerin askeri ve diğer müdahaleleriyle yaşadığımız işgallerdir" dedi.

"EĞER AFGANİSTAN İŞGAL EDİLMESEYDİ EL KAİDE, IRAK İŞGAL EDİLMESEYDİ DAEŞ OLMAYACAKTI"
Kurtulmuş, "Eğer Afganistan'ın, önce Ruslar arkasından Amerikalılar tarafından işgali olmasaydı bugün dünya, El Kaide denilen bir terör örgütüyle karşılaşmış olmayacaktı. Aynı şekilde Irak'ın süslü bahaneler, bir takım yalanlarla işgali olmasa ardından Suriye'deki siyasi istikrarsızlık olmasaydı, bugün belki bölgemizde DAEŞ denilen terör örgütü olmayacak, belki de dünyanın başına bela olmayacaktı" ifadesini kullandı.

"5 TEMMUZ'DA TÜRKİYE'DE DE YAPILMAK İSTENDİ MİLLET İZİN VERMEDİ"

Kurtulmuş, "15 Temmuz gecesi hep şunu söyledik. Bu gece karanlık bir gece Ama yarın sabah Türkiye'de çok aydınlık bir fecirle doğacağız. Türkiye'nin bu aydınlık fecre yeniden doğması İslam coğrafyasının da yeniden aydınlık fecre uyanması demektir" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.10.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol