banner200
banner211
26 Mayıs 2016 Perşembe 16:00
Nizip kampındaki cinsel istismar ile ilgili rapor hazırlayan Tabip Odası: Endişeliyiz
banner188
banner213


Nizip çadır kentteki Suriyeli 8 çocuğun taciz edildiği iddiasını araştıran Gaziantep- Kilis Tabip Odası heyeti, iddia üzerine incelemelerde bulundu ve rapor hazırladı. Raporu açıklayan Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, kampta cinsel yolla bulaşan hastalık tespit ettiklerini ve çocuk istismarı konusunda endişelendiklerini söyledi. Hamza Ağca, kampta tespit ettikleri konuları şöyle açıkladı:


"Kampta çadır kent ve konteynerde olmak üzere iki adet hizmet merkezi, aşı merkezi bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerini veren hekimler daimi olarak görev yapmamaktadırlar. Genellikle geçici görevlendirme, nöbet ya da rotasyon usulü ile çalışmaktadırlar. Dolayısıyla alana da hakimiyetlerini kaybetmektedirler. Aşılamalar yapılmaktadır. Hasta dosyaları ve tıbbi kayıt düzenli tutulmamaktadır. Sevk zinciri sistemi uygulanmakta ancak hastanın takibi yapılmamaktadır. Bizi üzen ve canımızı sıkan bir durumda; Kamptaki en ciddi sorunların başında gelen taciz ve tecavüz duyumlarıdır. Bu kısmı değerlendirirken erişkin cinsel istismarı ve çocuk istismarı olarak ikiye ayırmakta fayda vardır."

Kampta çocuk ve kadın istismarının önüne geçilmesi için çözüm önerileri sunan Ağca, şöyle devam etti:

"Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar açısından rutin olarak sağlık hizmetlerinin hekim tarafından verilmesi gerekir. Alana hakim olmak açısından sürekli bir hekimin bulunması gerekmektedir. Hasta kayıtları olmalı ve düzenli tutulmalıdır. Hastaların düzenli takibi yapılmalıdır. Sevk işlemleri personel refakatinde olmalıdır. Hasta sevk sırasında personel nezaretinden çıkmamalıdır. Gereğinde adli tabiplik ile ilgili işlemler hızlandırılmalıdır. Aile planlaması yöntemleri etkin bir şekilde önerilmeli ve eğitimleri verilmelidir. Gerekli ve yeterli malzeme bulundurulmalıdır. Kamptan gelen kürtaj ya da düşüklerin kadın istismarı açısından da değerlendirilmesi gereklidir. Hem çocuklara hem de kadınlara yoğun etkin bir şekilde psiko sosyal destek ve eğitim verilmelidir. İstismar uğrayan vakalar rehabilitasyon programına alınmalıdır. Çadır yaşam alanları toplum sağlığı ve çevre sağlığı açısından konteyner kente dönüştürülmelidir."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 26.05.2016 16:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212