banner200
banner222
24 Mayıs 2016 Salı 09:00
'Nitelikli mültecilerin AB'ye gitmesini engellemeyin'
banner188
banner213
banner230

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, İstanbul'da yapılan BM İnsani Yardım Zirvesi kapsamında Alman haber ajansına da yaptığı açıklamada Türkiye'nin vizeyi, insanların buna ne kadar gereksinim duyduğu kriterini baz alarak vermesi gerektiğini belirtti.

Deutsche Welle'nin haberine göre, sözcü nitelikli mültecilere yurtdışına çıkış için vize verilmemesinin, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin ilkeleriyle çeliştiğini hatırlattı. Fleming, BM ve AB'nden yetkililerinin, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin alınması konusunda Ankara'da görüşmeler yaptığını belirterek "Kalifiye Suriyelilere vize verilmemesi uygulamasının değişmesini umuyoruz" dedi.

BM sözcüsü, Türkiye'den alınacak Suriyeli sığınmacılar konusunda öncelikle BM'nin rapor hazırlayarak görüş bildirdiğini belirterek "Burada sığınmacıların içinde bulunduğu yoksulluk rol oynuyor, hangi mesleğe sahip oldukları değil" dedi.

BM sözcüsü daha sonra Türk yetkililerin kime vize verileceği konusuna karar verdiğini ifade etti. Mühendis, doktor gibi kalifiye Suriyelilere vize verilmediği iddialarına değinen BM sözcüsü, kaç kişiye vize verilmediğinin bilinmediğini ifade etti.

Türkiye, AB ile yapılan mülteci anlaşması kapsamında, yasadışı yollardan Yunan adalarına giden sığınmacıları geri alıyor. AB de buna karşılık Türkiye'den Suriyeli mültecileri alıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.05.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol