banner200
banner222
04 Haziran 2016 Cumartesi 16:20
Nevruz bildirisine 40 ay hapis: Baba - oğul cezaevinde
banner188
banner213
banner230

Mersin’de 2012 yılında yasaklı Nevruz öncesinde bildiri dağıtan 6 kişi hakkında 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Aynı davada yargılanan ve cezaları kesinleşen Ahmet Tekir ile oğlu Şafak Tekir, evlerinden gözaltına alınarak cezaevine gönderildi.

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in talimatıyla 2012 yılında Nevruz kutlamaları yasaklanmış, Mersin’de Nevruz Tertip Komitesi, yasak kararına rağmen kutlama yapacağını duyurmuştu. Tertip Komitesi Nevruz kutlaması nedeniyle açılan davalardan beraat etti ancak o yıl Nevruz’a katılım çağrısı içeren tertip Komitesi bildirisini dağıtan 6 kişi hakkında açılan davadan ceza kararı çıktı.

Mersin 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Nevruz bildirisi dağıtırken gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Sakine Esen Yılmaz, Ahmet Tekir, Mahir Engin Çelik, Emin Uslu, Şafak Tekir ve Mürsel Sağlamcan hakkında, ‘halkı kışkırtmak, halkı suça teşvik etmek’ suçlamalarından 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Yerel mahkemenin kararının Yargıtay’ca onanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuru için girişimler başladı. Cezaları kesinleşen Ahmet Tekir ile oğlu Şafak Tekir, evlerinden gözaltına alınarak Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyeleri, mahkeme kararını Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen eylemle protesto etti. SYKP İl Eş Başkanı Fırat Alper Gedik, “AKP hükümeti ve cumhurbaşkanı kurduğu rejime göre yasaları değiştirerek, değiştiremediklerini tanımayarak yasalarını hükümsüz kılıyor. Bu antidemokratik ve faşizan uygulamalara karşı emekçilerin ve halkların tepkilerini yasalara uymadı diyerek yargılayamazsınız” dedi.

Emekli-Sen Mersin Şube Başkanı Adil Aleybeyoğlu tutuklanan Ahmet Tekir’in sendikalarına üye olduğunu belirtti ve “Tarihte hiçbir diktatör geçici başarı dışında bir şey kazanamadı. Diktatörler yine kaybedecek” diye konuştu.

Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, ceza ve tutuklama baskılarının demokrasi güçlerini yıldıramayacağını kaydederken İHD Şube Eş Başkanı Ali Tanrıverdi, hapis cezasına çarptırılan 6 kişinin de İHD üyesi olduğunu vurguladı, “Bu karar emek ve demokrasi için, insan hak ve özgürlükleri için mücadele edenlere yönelik bir karardır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.06.2016 16:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol