banner200
banner235
banner225
12 Ağustos 2016 Cuma 10:20
Necdet Özel'den 'darbeci paşalar' ve 'YAŞ' savunması: Başbakan onayladı
banner188
banner213
banner230

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatinin Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki örgütlenmesine göz yummakla eleştirilmesi hakkında ilk kez konuştu. Hürriyet gazetesinden Fikret Bila'ya konuşan Necdet Özel, "Ben terfi süreçlerine hiç müdahil olmadım, listeler önüme gelinceye kadar müdahale etmedim. Kendime göre demokratım. Başbakan da listeye bakar, gerek görürse değişiklikler yapar. Ondan sonra da onay verir. Ben onay verilmiş listeyle YAŞ toplantısına giderim. Siyasi iradenin onayı olmadan hiçbir listeyi veya konuyu YAŞ gündemine almadım" dedi.

Çoğu darbeci generalin kendisinin görev yaptığı  2011 yılından itibaren 2015 yılına kadar yapılan YAŞ toplantıları sonucunda terfi etmiş olmalarını değerlendiren Özel, Balyoz ve Ergenekon davalarının mağduru askerler için de "Yüreğim yanıyor, ömrüm oldukça da yanacak, ben artık böyle bir yürekle yaşayacağım. Ergenekon ve Balyoz’dan mağdur olan arkadaşlarım için üzüntüm çok büyük, vicdanımda bir sızı olarak kaldı" şeklinde konuştu.

"Asker-sivil sorumlu makamlarda oturanlar olarak hepimizin milletten özür dilememiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben diledim ama yetmez, herkesin dilemesi gerekir" diyen Özel, "Millet hepimizi affetsin. Ne kadar hukuka uygun davranmış olursak olalım, eğer TSK’dan böyle bir hareket çıkmış ve bunları yaşamışsak, hepimizin sorumluluğu var demektir" ifadelerini kullandı.

TSK içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu gece yaşadıklarını anlatan Özel, Cemil Çiçek'in kendisin aradığını belirterek, "Bir askeri hareketlilik var" dediğini aktardı. Çiçek'in ardından Numan Kurtulmuş'un aradığını söyleyen Özel, "Biz Başbakanlık’tayız, uçaklar alçaktan uçuyor, bir bilginiz var mı" diye sorduğunu söyledi. Binali Yıldırım'ın da kendisini aradığını söyleyen Özel, "Biz uzakta oturduğumuz için uçak seslerini duymuyorduk. Bir olağanüstülük olduğunu anladım" şeklinde konuştu. Özel, Birinci Ordu Komutanı Ümit Dündar'ı arayarak televizyona çıkması ve açıklama yapması konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.

Özel'in Bila'ya yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:

- Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) faaliyetleri 8-9 ay süren bir faaliyettir. Hazırlıklar her yılın ocak ayında başlar. Genelkurmay İkinci Başkanlığı general ve amirallere anket formları gönderir. Albaylara da kendi devreleri için anket formları gönderilir. Onlar devre arkadaşları için general ve amiral olmalarını düşündükleri bir liste yaparlar. Sonra anket sonuçları Genelkurmay’a gelir. Sonra ikinci anket yapılır. Ben bu süreçlere hiç müdahil olmadım, listeler önüme gelinceye kadar müdahale etmedim. Kendime göre demokratım. Ayrıca terfi edilecek kadrolar da bellidir. Yani kontenjanlar bellidir, terfi için der uzatmalar için de. Bu sayıları aşamazsınız. Terfiler üç ölçüye göre yapılır: Görev ihtiyacı, yeterlilik (sicil) ve komutanların tercihlerine göre oluşan liste sıralaması. Anketler geldikten sonra orgeneral ve oramirallere tekrar gönderilir. Onlardan gelen sonuçlar Genelkurmay’a ulaşınca, bu kez ayrı ayrı kuvvet komutanlarına kendi kuvvetlerindeki liste gönderilir, tekrar görüşleri alınır.

- "Bütün bu aşamalardan sonra terfi listesi YAŞ’tan önce oluşur. Bu kez ben bu listeleri alıp Başbakan’a giderim. Başbakan da listeye bakar, gerek görürse değişiklikler yapar. Ondan sonra da onay verir. Ben onay verilmiş listeyle YAŞ toplantısına giderim. Yani kararlar anlattığım prosedür sonunda ortak alınan kararlardır. Darbe girişimine katılan FETÖ’cü oldukları anlaşılanların terfileri de bu prosedürle yapılmıştır.

- "Haklarında bir ihbar veya iddia olmamış. Olsa mutlaka incelenirdi. Dosyaları da temiz, parlak siciller, ayrıca istihbarat raporları da temiz gelmişse, artık sizin yapacağınız bir şey yok demektir. Demek ki kendilerini çok iyi gizlemişler. Çünkü araştırma yapılırken etraftan da bilgi toplanır, ailelerine dahi bakılır, istihbarat toplanır. Terfi edenlerin dosyaları ve istihbarat raporları temizdir ve haklarında bir ihbar yapılmamıştır ki terfi edebilmişler. Sistem böyle işler. Terfi etmesine rağmen sonradan böyle bir durum tespit edilirse yine ilişiği kesilir. 2012’den bu tarafa YAŞ’ta ihraç yapılmıyor artık, onun yerine benim önerdiğim disiplin kurullarında durumları görüşülüyor ve ihraç bu kurullar marifetiyle yapılıyor.”

Fikret Bila'nın yazısının tamamını okumak için tıklayın.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.08.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol