banner200
banner235
banner225
10 Ağustos 2016 Çarşamba 18:20
Nazlı Ilıcak'ın kaldığı cezaevinde isyan çıktı, koğuşlar ateşe verildi
banner188
banner213
banner230

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde geçen hafta isyan girişimi yaşandığı öğrenildi. Olaya dair yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 şüpheliden 4'ü  bugün tutuklandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner'in, cezaevindeki isyan girişimine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 kişinin, savcılıktaki ifadeleri tamamlandı. Şüphelilerden 18'i savcılıkça serbest bırakılırken, Nöbetçi Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 6 kişiden 2'sinin adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Zanlılardan, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nin kurum doktoru Alp Çetiner, sağlık memuru Uğur Topkaraoğlu, infaz koruma memurları Hülya Sarıdede ve Ümmü Çapraz “silahlı terör örgütüne üye olma”, “görevi kötüye kullanma” ve “tutukluları isyana teşvik etme” suçlamasıyla tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Aydıner'in, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki isyan girişimine ilişkin hazırladığı dosyada ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

İLGİNÇ AYRINTI

İsyan girişimiyle ilgili tüm ipuçlarını araştıran ve bazı tanıkların ifadesine başvuran Aydıner, darbe girişiminin ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla bulunan bazı tutuklu ve hükümlülerin, isyan hazırlıklarına başladığını ve cezaevindeki eylemlerin dozunu her geçen gün arttırarak 1 Ağustos'ta bazı koğuşları yaktığını tespit etti.

Soruşturma dosyasında, cezaevinin kurum doktoru Alp Çetiner ile infaz koruma memuru Hülya Sarıdede'nin DHKP-C adına, infaz koruma memuru Ümmü Çapraz ile sağlık memuru Uğur Topkaraoğlu'nun ise Fethullah Gülen cemaati adına hareket ettiği, bazı infaz memuru ve cezaevi personelinin de desteğini aldıkları, darbe girişimi sırasında cezaevinde "kaos oluşturmak" amacıyla hareket ettikleri iddia edildi.

Soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan bazı tanıkların, kurum doktoru Çetiner'in isyan girişimi sırasında bir koğuşa girerek, ellerini arkadan bağlattırdığını ve "mahkumların kendisini esir aldığı" algısını oluşturduğunu söyledikleri öğrenildi.

Şüpheli infaz koruma memuru Çapraz'ın darbe girişiminden önce FETÖ'ye mensup olduğu iddia edilen bazı iş adamlarıyla görüştüğü ve bu görüşmelerle ilgili DHKP-C'li mahkumlara bilgi verdiği iddiası, soruşturma dosyasına konuldu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 18:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol