banner200
banner222
25 Ocak 2016 Pazartesi 21:40
Nazi uygulamasına benzer zorunluluk tepkiler üzerine iptal
banner188
banner213
banner230

İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı ihaleyle sığınmacıların Galler'de barınmasından sorumlu olan şirket Clearsprings Ready Homes, Suriyeli sığınmacıların ayırt edilebilmeleri için takmasını talep ettiği "renkli bileklik" uygulamasını kamuoyundan gelen tepkilerin ardından sona erdirdiğini duyurdu.

GÖLGE ADALET BAKANI: CİDDİ KAYGI DUYUYORUM

Ortaya çıkan bileklik uygulamasına yönelik parlamentonun ana muhalefet İşçi Partisi Gölge Adalet Bakanı Jo Stevens, “ciddi kaygı duyduğunu” belirterek, tepki gösterdi. Aynı zamanda Cardiff’ten milletvekili olan İngiliz bakan, sığınmacılardan sorumlu şirketin daha önce de Middlesbrough kasabasında evlere yerleştirilen sığınmacıların, kapılarının kırmızıya boyanmasının üzerine, bu şekilde bir uygulamanın, buraya sığınanları “alenen ifşa ederek hedef haline getirme” amacı taşıdığını sözlerine ekledi.

“DAHA ADİL BİR ÇÖZÜM YOLU BULACAĞIZ”

Şirketten gelen açıklamada, “Sunduğumuz hizmetleri her zaman gözden geçiren bir şirket olarak 25 Ocak tarihinden itibaren sığınmacılara yönelik bileklik uygulamasını durdurmaya karar verilmiştir. Sığınmacılara verdiğimiz desteğin devam etmesi için daha adil ve alternatif çözüm yollarına başvuracağız” denildi.

Galler’e gelen Suriyeli sığınmacıların ayırt edilebilmesi için “renkli bileklik” uygulamasına başvurulmuştu. Söz konusu uygulamayla sığınmacılara, günde üç öğün yemek veriliyordu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 21:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol