banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Ağustos 2016 Pazar 12:21
NASA’nın Mars robotu için yarışma başladı

ABD uzay ajansı şimdi de Mars’a gidecek olan robotun işlevselliğini geliştirmek için bilim insanlarını 1 milyon dolar ödüllü yarışmaya davet ediyor.

Söz konusu robot, Robonaut 5 ismiyle bilinen, Valkyrie isimli bir astronot robot. İnsan biçimli ve insansı fonksiyonlara sahip olan robotun geliştirilme amacı, derin uzay görevlerinde insanların ulaşmasının zor ve tehlikeli olduğu bölgelere önceden giderek gerekli görevleri yerine getirmesi.


NASA , uzun zamandır geliştirdiği Valkyrie’yi gerçek insan astronotlardan önce Mars’a göndermeyi planlıyor. Robot burada insanların yaşaması için gerekli alanları kuracak, iletişim ve güvenlik alt yapısını inşaa edecek ve insan astronotların gelişi için Mars’ı hazırlayacak.
Ancak Mars bu görevde bilim insanlarından yardım istiyor. Robotun işlevlerini geliştirecek yazılımı oluşturacak bilimsel ekibe 1 milyon dolar ödül verecek ve bu amaçla açılan yarışmaya kayıtlar da başlamış bulunuyor. Şimdiden ABD’de bir üniversite ve MIT, yarışmaya dahil oldular. NASA iki kuruma da üzerinde çalışmaları için birer Valkyrie robotu gönderdi. Bakalım Mars yarışını hangi ekip kazanacak ve yarışmanın sonunda Valkyrie hangi yetenekleri kazanacak?
Newita Vitastiq: Vitamin ölçümü cebe girdi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.08.2016 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177