banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Şubat 2016 Pazar 15:20
Naki'ye destek veren CHP'ye, Kaymakam'dan 'ihanet' suçlaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafında 12 maç ceza alan Deniz Naki'ye destek mesajı yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Arat tarafında ihanetle suçlandı.

Facebook'tan paylaşılan Yeni Akıt imzalı "PKK propagandası yapan Deniz Naki'ye CHP destek oldu!" başlıklı haberin altına altına yorum yapan Kaymakan, “Konu ihanet ise hiçbir fırsatı kaçırmazlar” dedi.

BU İLK DEĞİL
Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Arat, daha önce de Facebook hesabından çok sayıda gazeteciyi, siyasetçi ve sanatçıyı hedef gösteren küfürlü paylaşımlarda bulunmuştu.
Birgün gazetesinin haberine göre; Arat, paylaşımlarında sanatçılar Beren Saat, Hülya Avşar, Yılmaz Erdoğan ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve gazeteci Can Dündar gibi pek çok ismi açıkça hedef gösterdi.
Cumhurbaşkanı REcep Tayyip Erdoğan’a olan “sevgisini” gizleme gereği duymayan Arat, “Başbakan sevenler r.t.e.” hesabının Demirtaş’ın ABD Ulusal Ermeni Komitesi yetkilileriyle birlikte bir harita önünde çektirdiği fotoğrafının altına “Alçak şerefsiz, o pozu verip hangi yüzle bu ülkeye geri dönüp kürsüde yemin ediyorsun. O haritaları en zayıf zamanlarımızda dahi kıvırıp gereğini yaptık. Şimdi heveslenme onlara ne olduysa sana da olur” yorumunu yaptı.

HÜLYA AVŞAR VE BEREN ST'E KÜFÜR
Bir başka paylaşımda ise “Asenalar ve Bozkurtlar”ın paylaşımlarını paylaşan Arat, sanatçılar Hülya Avşar ile Yılmaz Erdoğan’ın üzerine çarpı işareti çizerek, “Kaşarı ve şahsiyetsizi televizyonlarımızda görmek istemiyoruz” notu düştü.  

Kaymakam, Türk Polisi Aşktır’ın sanatçı Beren Saat’in oy kullanırken çekilen ve üzerine büyük harflerle “şerefsiz” yazılı fotoğrafını da altındaki hakaretler ve küfürlerle birlikte paylaşmıştı. (bolgededegisim)

Deniz Naki'ye CHP desteği

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.02.2016 15:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177