banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 15:40
Muhalifsen 'drone'a da izin yok: Teker teker reddediliyor
banner188
banner213
banner230

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, change.org adresi üzerindenHobime Dokunma” başlığı altında imza kampanyasına destek verenleri ve Sivil Havacılığı’n sosyal medya hesaplarına eleştirel yorum yapanların drone kayıt taleplerini, “Sosyal medya ortamında yaptığınız paylaşımlar nedeniyle kaydınız iptal edilmiştir. Söz konusu tavırlara devam etmeniz halinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” diyerek iptal ediyor.

1 Mayıstan itibaren yürürlüğe giren yöneltmeliğe göre drone sahipleri artık cihazlarını uçurmadan önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden kayıt ettirmek zorunda. Kayıt yaptırmadan ve uçuş öncesi gerekli izni almayanlara 17 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek.

KEYFİ UYGULAMA VE ELEŞTİRENLERE ONAY YOK

Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yasayı eleştiren, yasanın değiştirilmesi için imza kampanyasına destek verenlerin veya Sivil Havacılık Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabına eleştirel yorum yapanların başvurularını keyfi olarak onaylamıyor.

Sivil Havaclık Genel Müdürlüğü’nün keyfi ve hukuk dışı tavrı nedeni ile onlarca drone sahibi mağdur oldu. Bazı drone kullanıcıları ise şimdiden Sivil Havacılık’ın keyfi uygulaması hakkında dava açmaya başladı.

Aynı zamanda Sivil Havacılık yüzlerce drone sahibinin başvuru talebine hala günlerdir cevap vermemesi drone kullanıcılarını zora düşürüyor.

Konu ile ilgili olarak İstanbul’da yaşayan drone sahibi Gökhan Güloğulları, Change.org sitesi üzerinden “Hobime Dokunma” başlıklı imza kampanyası başlattığı için ve sosyal medyada bu yasayı küfür ve ya hakaret etmeden eleştirdiği için Sivil Havacılık Müdürlüğü başvurusunu bu tavırlarından dolayı onaylamadı. Sivil Havacılık başvuru onayına ise şu şekilde cevap verdi:

 

Olayın mağduru Gökhan Güloğulları yaşadığı durum ve keyfi uygulamayı şu şekilde aktardı:

Geçen hafta Perşembe günü Change.org üzerinde asla hakaret içermeyen SHGM Drone Talimatnamesi Yeniden Düzenlenmeli başlıklı imza kampanyası başlattım. Okuduğunuzda karşılıklı anlaşma, uzlaşma konusunda ne kadar kibar yazıldığını anlayabilirsiniz.

 

Ardından 29 Nisan Cuma günü aşağıda kopyası olan bir mail ulaştı ve okuduğumda gözlerime inanamadım. Hesabımı sildiklerini ve söz konusu paylaşımların ne olduğunu belirtmeden devam etmem halinde savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını yazmışlardı. Tabii bu hukuksuz tutum karşısında avukatımla görüştüm ve idare mahkemesine yarın (Pazartesi) dava açmaya hazırlanıyorum. SHGM'ye kurum bazında küfür, ağır hakaret içeren bir paylaşımda bulunmadım. SHGM resmi sosyal (Facebook) hesabına orantısız zeka diye adlandırdığımız günümüz capslerinden (benim ilettiğim "çok cahilsin, keşke ölsen") böyle bir tutuma gideceğini düşünmüyorum. Her ne olursa dava açma hakları saklı, ancak hesabımı hangi maddeye dayandırarak sildiklerini maalesef açıklayamazlar, çünkü böyle bir madde veya karşılıklı imzaladığımız bir sözleşme yok.

Yapılan hukuk devletinde, devletin resmi kurumunun kişisel tavrıdır ve hukuksuzdur.

Bu arada SHGM’nin resmi Facebook hesabının ciddiyetsiz paylaşımları da drone kullanıcılarını kızdırıyor. Ayrıca SHGM internette dolaşan ve ekleyen tarafından montaj olduğu söylenen bir drone kazası videosunu gerçekmiş gibi paylaşması tepkilere neden oldu.

 

SOSYAL MEDYADAN DA BÜYÜK TEPKİ

Başvurusu kabul edilmeyen yurttaşlar Sivil Havacılık Kurumu'nun bu keyfi davranışı sonrasında duruma sosyal medya hesaplarından da tepki gösterdi.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol