banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:01
‘Mozart’la Çocuklara ‘dinlemeyi’ anlatacağız’

Genel Müzik Direktörlüğü’nü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) her 23 Nisan’a özel projeler üreterek, müziğe meraklı çocuklara hem klasik müzik sevdası aşılıyor hem de çocukların yaşıtlarıyla beraber bu güzel bayramı müziğin verdiği coşkuyla kutlamalarına imkân yaratıyor. 11. yılını kutlayan DÇSO, geçen 23 Nisan’da “Mozart’ın Sihirli Dünyası” adlı gösterisini seslendirmişti. Şimdi aynı gösteri 2 Ekim Pazar günü saat 14.30 ve 17.00’de Ankara MEB Şûra Salonu’nda müzikseverler ve çocuklarla buluşacak.

Şef Rengim Gökmen’in “Geçen yıllarda sahnelenenlerden daha özgün bir gösteri” olduğunu vurguladığı “Mozart’ın Sihirli Dünyası” bu özgünlüğünü disiplinlerarası ilişkinin kattığı zenginlikten alıyor aslında. Çünkü gösterinin yazar yönetmenliğini üstlenen Murat Göksu; Mozart’ın “Sihirli Flütoperasından yola çıkmış ama günün sonunda tiyatro, opera, sinema ve klasik müziğin aynı sahnede, birbirini destekler ve tamamlar şekilde sunulacağı bir gösteri çıkmış

Rengim Gökmen’in şefliğinde DÇSO, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasından, sahnede anlatılacak masala uygun bölümleri seslendirir ve gösteriyi dahi bestecinin başka eserleriyle de zenginleştirirken, sahnede sevilen çocuk oyuncu Ata Berk Mutlu ile oyuncu Serhat Kılıç, Mozart’ın çocukluk ve yetişkinlik dönemlerini canlandıracaklar. Bir yandan başarılı opera sanatçıları DÇSO’ya sesleriyle eşlik ederken, sahnenin hemen arkasındaki beyazperdeye de eserde anlatılanları destekleyecek görüntüler düşecek.

Gösteride çocuklara Mozart’ı tanıtmayı ve onun aracılığıyla güzel mesajlar vermeyi hedeflediklerini belirten Rengim Gökmen, bu yılki gösteri için niçin Mozart’ı seçtiklerini şu sözlerle ifade ediyor: “Mozart dünya müzik tarihinin en özellikli ve en gizemli bestecisi bence. 36 yıllık bir ömre sığdırmış olduğu eserleri bugün kopya etmeye başlasanız, 36 yıla sığmaz. Mozart’ı bütün toplumların tanıması, hem kendi hem dünya müziklerini anlamaları, soyut ve yaratıcı düşünceye yaklaşabilmeleri için çok önemli bir adım.”

Hoşgörü, saygı ve empati

“Etkinliğimize gelecek bütün çocuklara önemli mesajlarımız olacak. Mesela Türkiye’de aslında güçsüz olana uygulanan bir şiddet var. Kadına şiddet, çocuğa şiddet olarak sınırlamak istemiyorum. Şiddetin önüne geçmeye çalışıyoruz ama bir yandan da televizyonlarda, özellikle dizilerde şiddete dair olağanüstü kötü mesajlar veriliyor. Gösteride sadece şiddet karşıtı değil, hoşgörü, saygı, empati kavramlarına yönelik mesajlarımız da var. En önemli şey konuşmak değil, dinlemektir, diyoruz öncelikle. Dinleyeceksiniz karşınızdakini. En önemli ve en zor olan şey budur.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.09.2016 12:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177